Dotychczas wirus małpiej ospy był głównie aktywny w Demokratycznej Republice Konga (DRK), gdzie według danych WHO od początku roku zainfekował ponad 14 tys. osób i był odpowiedzialny za 511 zgonów.
Choroba ta od dawna była obecna w DRK, ale w ostatnich latach następował stopniowy wzrost zachorowań. Obecna epidemia spowodowana jest przez wirusa nazywanego kladem 1b.
Małpia ospa. Szef WHO zwołał Komitet ds. Nagłych Wypadków
W ciągu ostatniego miesiąca potwierdzonych zostało 50 przypadków zachorowania na małpią ospę w Burundi, Kenii, Rwandzie i Ugandzie.
– W świetle rozprzestrzeniania się małpiej ospy poza DRK oraz możliwości dalszego międzynarodowego rozprzestrzeniania się w Afryce i poza nią zdecydowałem się zwołać Komitet ds. Nagłych Wypadków zgodnie z Międzynarodowymi Przepisami Zdrowotnymi, aby doradził mi czy epidemia stanowi zagrożenie dla zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym – powiedział Tedros Adhanom Ghebreyesus, szef WHO.
Dodał, że komitet „zbierze się tak szybko jak to możliwe” i będzie składać się z niezależnych ekspertów z różnych dziedzin.
Małpia ospa. Jakie są objawy?
Małpia ospa jest odzwierzęcą chorobą zakaźną powodowaną przez wirusa. Wirus ten może być także przenoszony z człowieka na człowieka.
Małpia ospa charakteryzuje się gorączką, bólem głowy, mięśni i wysypką przypominającą krosty, przez co trudno odróżnić ją od ospy wietrznej. Choroba ta najczęściej występuje w Afryce.
Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage – polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!