Maturzyści masowo weryfikują swoje egzaminy – aż trzy razy częściej niż dziesięć lat temu. – Z matematyki jest sprawiedliwie, ale z polskim nie wiadomo, za co ci odejmą punkty.
Tymek wszedł na salę sportową IX LO w Poznaniu, kilkunastu uczniów już pracowało przy oddzielnych stolikach, pozostali czekali na swoją kolejkę. – Koniec lipca, ale atmosfera i emocje takie, jakbym znowu zdawał maturę – mówi chłopak.
O tym, że może sprawdzić swój maturalny wynik i ewentualnie odwołać się oraz powalczyć o dodatkowe punkty, Tymek wiedział z internetu. Zdecydował od razu, w dniu ogłoszenia wyników. Zdał maturę, zaskoczył go jednak niski wynik z polskiego – na poziomie rozszerzonym ugrał zaledwie 30 proc.
To za mało, żeby się dostać na upragnione dziennikarstwo czy na pionierskie groznawstwo (gry wideo, wirtualna rzeczywistość, cyfrowe technologie), jak planował.
– Kryteria oceniania z matematyki są sprawiedliwe i przejrzyste. Wiadomo, za co są punkty, a zadania są takiego samego rodzaju od lat – mówi Tymek. Co innego, jego zdaniem, język polski. – To jest ciągła zmiana i kucie nazwisk bohaterów lektur, bo nie daj Boże, coś pomylisz i ci wyzerują pracę, nawet jeśli dobrze argumentujesz. Nigdy nie wiadomo, za co ci odejmą punkty – mówi rozgoryczony.
***
Razem z Tymkiem po wgląd do pracy maturalnej tylko w Poznaniu zgłosiło się ponad 4 tys. maturzystów, to o pół tysiąca więcej niż w ubiegłym roku – mówił w „Gazecie Wyborczej” wicedyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Poznaniu Marcin Jakubowski. A proces nadal trwa, maturzyści mogą sprawdzać swoje prace przez pół roku od ogłoszenia wyników.
Okręgowe komisje wynajmują dodatkowe pomieszczenia, żeby umożliwić uczniom przejrzenie przez pół godziny arkuszy egzaminacyjnych.
– Wynajmujemy salę sportową w liceum, podobnie jak np. OKE w Krakowie. W naszym biurowcu nie byłoby tego jak zorganizować. Zatrudniamy też czasowo dodatkowych pracowników – mówi Marcjanna Klessa, dyrektorka OKE w Poznaniu.
W 2015 r. prawie 40 proc. maturzystów, którzy napisali odwołanie, uzyskało poprawę wyników. W latach 2022-2023 r. pozytywnych odwołań było tylko 22 proc.
– Liczba maturzystów, którzy weryfikują wyniki swoich egzaminów, rzeczywiście w ostatnich latach rośnie – przyznaje Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Uważa, że to kwestia świadomości uczniów i tego, że wgląd do prac egzaminacyjnych jest w końcu dobrze umocowany w prawie. Przed 2016 r. na przykład maturzyści mogli co prawda zajrzeć do swoich prac, ale nie wolno im było robić kopii. Teraz mogą prace swobodnie fotografować i skanować, a to daje im dobrą podstawę do pisania odwołań.
Pierwsze tegoroczne statystyki krajowe poznamy w połowie sierpnia, ostateczne – dopiero w listopadzie. Wiemy jednak, że w 2015 r. niespełna 16 tys. maturzystów na 275 568 zdających, czyli ok. 6 proc., sprawdzało, co poszło w ich egzaminach nie tak. A już w ubiegłym roku wnioski o weryfikację pracy złożyło ponad 46 tys. uczniów spośród 254 610 zdających, czyli niemal co piąty maturzysta (18 proc.).
Inna sprawa, ilu z nich potem odkryło uchybienia w pracy egzaminatorów i odwołało się od ich oceny.
***
– Kiedy kilka lat temu mówiłam głośno o tym, że można się odwołać od wyniku matury czy egzaminu ósmoklasisty, ludzie uważali, że to przesada. Teraz to wydaje się już normą – mówi Aneta Korycińska, popularna korepetytorka, w internecie znana jako Baba od Polskiego. Teraz jest rozchwytywana, nad maturalnymi odwołaniami dla uczniów pracuje non stop. – Mam coraz więcej zgłoszeń. To z jednej strony dobrze, bo świadczy o rosnącej znajomości prawa. Z drugiej strony jednak trochę mnie niepokoi ten brak zaufania do CKE i egzaminatorów ze strony uczniów i ich rodziców – mówi.
Odwołania od wyników pracy maturalnej przyjmują i rozpatrują OKE. To z gruntu rodzi konflikt. Każde bowiem pozytywnie rozpatrzone odwołanie wskazuje potencjalnie na błąd egzaminatorów, a ci są zatrudniani i szkoleni przez OKE właśnie. Komisje bronią się więc, jak mogą, przed przyznaniem racji odwołującym się maturzystom.
– Na przykład w odwołaniach od oceny pracy za język OKE w Gdańsku ma jedną formułkę: „Zakres środków językowych jest zadowalający, tzn. składnia i leksyka są odpowiednie do realizacji tematu”. Nic wyżej nie można osiągnąć. Na nic wykazywanie, że język maturzysty był precyzyjny i swobodny, że zastosowano cztery różne struktury składniowe, że są w pracy synonimy i bogate słownictwo, a wypowiedź jest uporządkowana – mówi Korycińska. Z kolei w Warszawie walczyła o uznanie pracy ucznia, dla którego Gustaw z „Innego świata” stał się wzorem bohatera. – Dyrektor OKE wszedł z uczniem w polemikę, że Gustaw miał inne motywacje, bo w tekście było: „Nie umiem do dziś powiedzieć, co mnie skłoniło”. To pokazuje, jaki upór jest wśród dyrektorów OKE, by bronić błędnych decyzji za wszelką cenę – mówi korepetytorka.
***
– Nie „wyciągam punktów” – ostrzega Korycińska. Chociaż ma już w tym roku na koncie uratowaną maturę, to znaczy, że uczniowi po odwołaniu OKE przyznała więcej punktów na tyle, że zaliczył egzamin. – Sprawdzam arkusze i jeżeli są podstawy do złożenia wniosku, piszę uzasadnienie. Nie robię złudnej nadziei, to nie jest tak, że jak ktoś zapłaci, to dostanie dodatkowe punkty – mówi Baba od Polskiego.
Ale w internecie są szarlatani, którzy chwalą się, że „odzyskują” punkty, albo obiecują, że co czwarta praca dostaje więcej punktów, więc warto pisać odwołanie. – To nie jest prawda. Żadna praca nie dostaje więcej punktów automatycznie po złożeniu odwołania – tłumaczy Korycińska.
W 2015 r. ponad 3,3 tys. absolwentów (ponad 20 proc. z tych, którzy weryfikowali prace) złożyło odwołanie od wyniku. Rok temu takich odwołań było już 14,6 tys. Złożyło je ponad 30 proc. spośród maturzystów, którzy weryfikowali swoje prace.
Zdaniem dyrektora Smolika te liczby świadczą wyłącznie o utrwaleniu się zwyczaju sprawdzania prac przez uczniów już po ogłoszeniu wyników. – Za to liczba decyzji o zmianie wyniku na podstawie odwołań utrzymuje się na podobnym poziomie od lat – podaje dyrektor.
W statystykach CKE widnieje, że rokrocznie w całym kraju uznaje się 7-9 proc. zgłoszonych przez maturzystów roszczeń. Tylko że CKE liczy ten procent od liczby maturzystów, którzy poprosili o wgląd do prac, czyli o ich weryfikację. Inaczej sprawa przedstawia się, gdy sprawdzić, ilu spośród tych, którzy napisali po takim wyglądzie odwołania, uzyskało lepszą ocenę. Tu już nie jest tak neutralnie.
Bo w 2015 r. prawie 40 proc. maturzystów, którzy napisali odwołanie, uzyskało poprawę wyników. W latach 2022-2023 r. pozytywnych odwołań było już tylko 22 proc.
A to właśnie wtedy poloniści masowo protestowali przeciwko nowym kryteriom oceniania matur. „Są niejasne, nieczytelne, niespójne, uznaniowe, a w efekcie krzywdzące uczniów” – napisali w otwartym liście, pod którym w 2023 r. podpisało się ok. 10 tys. osób. Poloniści alarmowali, że matura z polskiego „nie weryfikuje wiedzy, tylko szuka błędów”. Wielu z nich z tego powodu odmówiło pracy przy sprawdzaniu matur.
Uczniowie w całym kraju wykazywali, że oceny ich prac zaniżały nieczytelne kryteria sprawdzania. W „Newsweeku” opisaliśmy historię Lidki z Lublina, która podczas pisania poprawki z polskiego dowiedziała się, że jednak zdała maturę (OKE uznała jej odwołanie). Ówczesny minister edukacji Przemysław Czarnek publicznie przepraszał ósmoklasistkę z Warszawy, która w pierwszej ocenie zakończyła egzamin z matematyki na poziomie 36 proc., a po odwołaniu okazało się, że napisała na 80 proc. Kolejnym przykładem była maturzystka z Płocka, która początkowo oblała matematykę (28 proc. przy progu zdawalności 30 proc.), by potem udowodnić, że zaliczyła ten egzamin na 76 proc. Niestety, było już po rekrutacji na wybrane przez nią studia.
CKE broniła się, że ogólnie błędów w sprawdzaniu prac było tyle, co zwykle.
***
– To błędne koło. Chodzi o to, że prace są sprawdzane tylko przez jedną osobę, a to zwiększa ryzyko pomyłki. Weryfikacje istnieją, ale tylko wyrywkowe – mówi Korycińska. – Widziałam pracę, w której pominięto kilkadziesiąt błędów językowych, ale była też taka, gdzie naliczono 18 błędów językowych, a wpisano ich 27, co znaczyło 0 pkt, choć powinny być 2 pkt na plus.
Punktem zapalnym w maturze z polskiego jest np. ocena za język. Praca może być poprawna merytorycznie, ale zostanie oceniona na 0 pkt za brak poprawności językowej.
– Maturalna rozprawka to tekst po pierwszej redakcji. Uczeń pisze go w emocjach i nie ma szans wrócić do niego po kilku godzinach, żeby krytycznie ocenić. Nie wyeliminuje więc uchybień w składni, powtórek ani niefortunnych sformułowań – ostrzega Katarzyna Włodkowska, nauczycielka polskiego w liceum w Pile i współautorka masowych kursów maturalnych. Do niej uczniowie też zwracają się po pomoc w ocenie prac maturalnych. – Kryteria oceniania są takie, że egzaminator musi się bawić w liczykrupę i punktować uczniów za potknięcia. I wtedy zdarza się, że każde nieprecyzyjne sformułowanie jest traktowane jako błąd. Idzie to tak: egzaminatorowi nie podoba się jakiś „kulawy” zwrot, to go zalicza jako błąd, ale nie musi pisać dlaczego. Widziałam prace, w których jeden powtarzany przez ucznia błąd był liczony kilkukrotnie. Widziałam takie, w których poprawne sformułowania były zaliczane jako błędy.
***
Tymek mieszka prawie 100 km od siedziby OKE w Poznaniu, na weryfikację pracy przywiózł go ojciec. Zmotywowany, że może da się coś jeszcze zrobić, bo Tymek nie dostał się w końcu na wybrane studia.
Tematy z tegorocznego egzaminu rozszerzonego z polskiego, który to właśnie wypchnął Tymka z wymarzonego dziennikarstwa, wywołały w tym roku burzę – maturzystom za trudny wydawał się termin „synkretyzm”, na którym został oparty pierwszy temat rozprawki. Inni z kolei dowodzili, że brak znajomości jednej tylko pozycji z długiej listy lektur obowiązkowych wykluczył ich z tematu drugiego. Tego właśnie, który wybrał Tymek: „Jak w utworach literackich kreowana jest przestrzeń i jaka jest funkcja takiej kreacji w danym utworze? W pracy odwołaj się do: wybranego opowiadania z tomu »Sklepy cynamonowe« Brunona Schulza, innych utworów literackich z dwóch różnych epok i wybranego kontekstu”.
Za kompetencje literackie i kulturowe (egzaminatorzy używają skrótu KLiK) dostał zaledwie 7 pkt na 16 możliwych.
– Odniosłem się do wybranej literatury z różnych epok: pozytywizmu, dwudziestolecia międzywojennego i współczesności. Każdy ze wskazanych przeze mnie tekstów kultury ukazuje różne aspekty tego, jak odbierana jest przestrzeń np. w sposób tajemniczy. W pracy zwróciłem też uwagę na emocjonalny związek bohaterów z otoczeniem. To naprawdę była głęboka analiza – mówi chłopak zrozpaczony.
Zeskanował swoją pracę, pokazał polonistce – uznała, że powinien dostać kilka dodatkowych punktów. Tymek napisał swoje odwołanie samodzielnie i teraz czeka na rozstrzygnięcie.
***
Pytam dyrektora Smolika, czy bierze pod uwagę weryfikację kryteriów oceniania, tak jak się tego domagają poloniści.
Na przykład już wiadomo, że podczas następnych matur z polskiego żaden temat rozprawki nie będzie się odnosił do konkretnej lektury. Ma być sformułowany ogólnie, tak żeby piszący mogli wybrać z listy lektur swobodnie. To decyzja po awanturze o tegoroczne „Sklepy cynamonowe”.
A co z krytykowanymi kryteriami oceniania?
– Każdego roku analizujemy wyniki matur i egzaminu ósmoklasisty. Jeśli zauważymy, że jakieś kryterium nie działa, na pewno będziemy to zmieniać – odpowiada dyrektor Smolik. Ale dodaje: – Egzaminatorzy na tę chwilę nie sygnalizują potrzeby istotnych zmian.
Przyznaje, że są opory w ocenianiu tam, gdzie wchodzi w grę większy subiektywizm oraz gdy system zmusza egzaminatorów do wyłapywania błędów. – Egzaminatorzy tego nie lubią, nie widzimy jednak alternatywy – mówi Smolik.