Atak na Wyspę Węży. „Symbol oporu” Ukraińców przed Rosjanami

0
368

Rosjanie zaatakowali w czwartek nad ranem Ukrainę. Dwa okręty wojenne Moskwy pojawiły się przy Wyspie Węży na Morzu Czarnym. Jak wynika z zapisu wydarzeń z wyspy tuż przed atakiem, Rosjanie zażądali od obrońców poddania się. Usłyszeli jednak tylko krótką odpowiedź. „Pie**** się”. Ukraińcy zginęli.

Położona na Morzu Czarnym w odległości około 50 kilometrów od wybrzeża Ukrainy Wyspa Węży została w czwartek zaatakowana z powietrza i z artylerii okrętowej rosyjskiej Floty Czarnomorskiej.

>> Relacja tvn24.pl z drugiego dnia ataku Rosji na Ukrainę

Atak na Wyspę Węży. Ukraińscy żołnierze nie poddali się

O ataku na Wyspę Węży mówił na konferencji w Tokio w piątek rano ambasador Ukrainy w Japonii Serhii Korsunski.

– Kiedy mamy do czynienia z dyplomatami, oczekujemy kontaktu z ludźmi trzeźwo myślącymi. Ale trudno mi być teraz człowiekiem całkowicie neutralnym, w związku z tym rozpocznę od krótkiego materiału filmowego. Jest to zapis łączności na żywo między marynarką rosyjską, a naszymi żołnierzami broniącymi bardzo małej wyspy – Wyspy Węży na Morzu Czarnym, gdzie mieliśmy posterunek – powiedział. – Zapis tej łączności stał się symbolem naszego oporu – dodał.

„Tu rosyjski okręt wojenny. Poddajcie się, w przeciwnym razie oddamy w waszym kierunku strzały” – słyszymy na nagraniu.

Po kilku sekundach ciszy przychodzi odpowiedź ze strony ukraińskich obrońców. „Rosyjski okręcie wojenny, pier*** się”.

Ambasador Ukrainy w Japonii: zapis łączności z Wyspy Węży stał się symbolem naszego oporuReuters

– Ci wszyscy ludzie zginęli, zostali zabici w brutalnym ataku. Bardzo proszę, żeby państwo stanęli w minucie ciszy. To było tylko 25 osób z prostą bronią palną. Wszyscy zginęli – powiedział po zaprezentowaniu nagrania ukraiński ambasador do zebranych na konferencji prasowej.

Ambasador mówił o 25 zabitych, jednak inne dane dotyczące ataku na Wyspę Węży podał ukraiński resort spraw zagranicznych. Poinformował w czwartek o śmierci 13 żołnierzy.

Źródło zdjęcia głównego: Reuters

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj