Atak Rosji na Ukrainę. Doradca Swiatłany Cichanouskiej o atakach z terytorium Białorusi

0
261

Atak Rosji na Ukrainę trwa 19. dobę. Wendy Sherman, wiceszefowa dyplomacji USA oceniła, że “pojawiają się oznaki” ze strony Rosji do podjęcia “prawdziwych, poważnych negocjacji” w sprawie Ukrainy. Strona ukraińska poinformowała, że agresorzy przygotowują się do szturmu na Odessę oraz koncentrują siły, żeby zdobyć Mikołajów i ruszyć na Krzywy Róg na południu kraju. Tymczasem doradca liderki białoruskiej opozycji Swiatłany Cichanouskiej przekazał, że rosyjskie siły wystrzeliły z terytorium Białorusi liczne pociski rakietowe. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z Ukrainy i wokół niej.

> Władimir Putin ogłosił 24 lutego nad ranem rozpoczęcie inwazji na Ukrainę. Choć od tego czasu na ukraińskie cele wojskowe i cywilne spadają pociski, rosyjskiemu wojsku nadal nie udało się zająć Kijowa.

> Agencja Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw uchodźców poinformowała, że ​​do soboty z Ukrainy uciekło prawie 2,7 miliona osób, z czego prawie 1,7 miliona do Polski.

> Władze Kijowa poinformowały, że gromadzą zapasy niezbędnej żywności na dwa tygodnie dla dwóch milionów ludzi, którzy jeszcze nie uciekli ze stolicy

> Rosja zwróciła się do Chin o przekazanie sprzętu wojskowego w związku z wojną prowadzoną przeciwko Ukrainie – donosi “Financial Times”.

> Ukraińskie władze przekazały, że Rosjanie przeprowadzili naloty na lotnisko na zachodzie oraz prowadzili ciężki ostrzał Czernihowa na północny wschód od stolicy.

> Strona ukraińska donosi też o atakach na południowe miasto Mikołajów, w których według urzędników zginęło dziewięć osób. Jak poinformował urzędnik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, siły Ukrainy kontratakowały w Mikołajowie i wschodnim obwodzie charkowskim.

 • Siły zbrojne Federacji Rosyjskiej przy użyciu samolotów i śmigłowców wystrzeliły z terytorium Białorusi liczne pociski rakietowe – poinformował w nocy z niedzieli na poniedziałek na Twitterze Franciszak Wiaczorka, doradca liderki demokratycznej opozycji na Białorusi Swiatłany Cichanouskiej.

  “Co 5 minut bombardują i wracają” – poinformował Wiaczorka na portalu społecznościowym.

  “Białoruska armia nie jest nawet informowana” – dodał białoruski polityk, podsumowując, że można śmiało powiedzieć, iż Białoruś znajduje się pod tymczasową okupacją.

 • Rosyjskie siły morskie zablokowały ukraińskie wybrzeże Morza Czarnego, odcinając Ukrainę od handlu morskiego – poinformowało w codziennej aktualizacji wywiadowczej brytyjskie ministerstwo obrony.

  “Rosyjskie siły morskie ustanowiły daleką blokadę ukraińskiego wybrzeża Morza Czarnego, skutecznie izolując Ukrainę od międzynarodowego handlu morskiego. Rosyjskie siły morskie kontynuują również ataki rakietowe na cele na terenie Ukrainy. Rosja przeprowadziła już jeden desant amfibijny na Morzu Azowskim i może próbować przeprowadzać kolejne takie operacje w najbliższych tygodniach ” – oświadczyło brytyjskie ministerstwo obrony.

 • Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba powiedział w programie amerykańskiej telewizji CBS, że nie spodziewa się obrony jego kraju przez NATO w przypadku rosyjskiego ataku bronią chemiczną. Ponowił apel o niezbędną broń.

  – Kiedy pytacie mnie, czy NATO będzie nas bronić, cóż, (…) nie oczekujemy tego. To, o co prosimy, to bardzo prosta rzecz. Mówimy: dajcie Ukrainie broń, a my zrobimy resztę. Dajcie nam wszelką niezbędną broń, a my będziemy walczyć o naszą ziemię i o naszych ludzi – stwierdził szef ukraińskiej dyplomacji w programie CBS “Face the Nation”.

  Pytany, czy posiada jakieś dodatkowe informacje na temat potencjalnego ataku Rosji bronią chemiczną na Ukrainie przyznał, że Kijów nie ich nie ma. Nie wyklucza jednak takiej możliwości.

 • Rosyjskie wojska przygotowują na Ukrainie kilka operacji ofensywnych – poinformował w nocy z niedzieli na poniedziałek ukraiński sztab generalny w swoim codziennym raporcie umieszczonym w mediach społecznościowych – podała niemiecka agencja prasowa DPA.

  W tym celu jednostki rosyjskie próbują umocnić się w rejonach, które do tej pory zdobyły, aby zabezpieczyć zaopatrzenie i przegrupować się – czytamy w raporcie.

  Po zakończeniu tych działań, jak napisano w raporcie, spodziewane są nowe ataki na takie miejsca, jak Charków na wschodzie, Sumy na północnym wschodzie, a także na kijowskie przedmieście Browary.

 • Premier Hiszpanii Pedro Sanchez poparł działania służące ukaraniu władz Rosji, w tym prezydenta Władimira Putina, za zbrodnie wojenne popełniane wobec ludności cywilnej podczas wojny prowadzonej przez Moskwę na Ukrainie.

  W trakcie spotkania z szefami rządów wspólnot autonomicznych Hiszpanii szef centrolewicowego gabinetu opowiedział się za jak najszybszym uruchomieniem procedur przeciwko władzom Rosji przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym w Hadze.

  – Obywatele (państw UE – red.) oczekują od swoich przywódców politycznych jednomyślności w potępieniu tej agresji – stwierdził Sanchez, apelując jednocześnie do Chin o podjęcie działań na rzecz mediacji w konflikcie.

 • Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba w niedzielnym talk-show w niemieckiej telewizji publicznej ARD sformułował poważne oskarżenia pod adresem Niemiec za ich długoletnią politykę wobec Rosji i wymienił trzy oczekiwania Ukrainy.

  – Z przykrością muszę to powiedzieć: w rzeczywistości pomogliście zbudować obecną potęgę Rosji – powiedział Kułeba.

  – Mamy nadzieję, że również wniesiecie odpowiednio dużo, żeby powstrzymać rosyjską machinę wojenną – dodał.

 • Na nagraniu opublikowanym w niedzielę przez czeczeńską telewizję Grozny rzekomo widać przywódcę Czeczenii Ramzana Kadyrowa rozmawiającego z czeczeńskimi bojownikami o ataku, który miał miejsce w pobliżu stolicy Ukrainy – informują ukraińskie media.

  Czeczeńska stacja telewizyjna Grozny opublikowała na swoim kanale Telegram film, który ma przedstawiać Kadyrowa w zaciemnionym pomieszczeniu rozmawiającego z czeczeńskimi żołnierzami.

Tak relacjonowaliśmy wydarzenia w Ukrainie:

Źródło zdjęcia głównego: Pavel Nemecek/CTK/PAP/EPA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj