Atak Rosji na Ukrainę. Zełenski: Rosjanie rekrutują najemników z innych krajów

0
226

Trwa 23. doba rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że Rosjanie rekrutują najemników z innych krajów. Zwrócił uwagę, że wśród wziętych w niewolę przez wojsko ukraińskie rosyjskich poborowych są osoby, które „odmawiają powrotu do Rosji”. Rząd Japonii zapowiedział wprowadzenie sankcji wobec 15 osób fizycznych i sześciu rosyjskich firm. W tvn24.pl relacjonujemy sytuację na Ukrainie.

> Władimir Putin ogłosił 24 lutego nad ranem rozpoczęcie inwazji na Ukrainę. Choć od tego czasu na ukraińskie cele wojskowe i cywilne spadają pociski, rosyjskiemu wojsku nadal nie udało się zająć Kijowa.

> Prezydent USA Joe Biden podpisał w środę rozporządzenie o udzieleniu Ukrainie dodatkowego pakietu pomocy wojskowej o wartości 800 milionów dolarów. Zawiera m.in. 800 zestawów przeciwlotniczych, a także 9 tysięcy zestawów przeciwpancernych oraz drony.

> Siły ukraińskie rozbiły rosyjską grupę bojową w obwodzie czernihowskim i przejęły wyrzutnię rakiet Uragan, a drugą taką wyrzutnię zniszczyły – podało ukraińskie Dowództwo Operacyjne „Północ”. BM-27 Uragan to system artylerii rakietowej.

> Sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział, że „Moskwa może teraz przygotowywać scenę do użycia broni chemicznej i następnie obwinić Ukrainę o skorzystanie z tej broni”.

> Rzecznik rządu Piotr Mueller zapowiedział, że propozycja organizacji misji pokojowej na Ukrainie – złożona przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego w Kijowie – zostanie przedstawiona na szczycie NATO i posiedzeniu Rady Europejskiej.

 • Rosjanie ostrzelali w nocy ekopark Feldman w obwodzie charkowskim, gdzie żyje ponad 300 gatunków zwierząt. Zginęły dwa orangutany i szympans – przekazała agencja informacyjna Interfax-Ukraina.

 • We Lwowie były słyszane wybuchy – podała agencja Reutera, powołując się na Ukraina 24 TV.

 • Dwaj czołowi rosyjscy oligarchowie – Oleg Deripaska i Viktor Vekselberg – mający powiązania z australijskim przemysłem wydobywczym i energetycznym, znaleźłi się na liście osób objętych przez Australię sankcjami– poinformowała minister spraw zagranicznych tego kraju Marise Payne.

 • The Kyiv Independent: Korea Południowa zamyka tymczasową ambasadę we Lwowie. Decyzja nastąpiła po „eskalacji zagrożeń militarnych” w regionach zachodniej Ukrainy, donosi CNN, powołując się na oświadczenie ministerstwa spraw zagranicznych Korei Południowej.

 • Wołodymyr Zełenski powiedział, że ukraiński rząd podjął decyzję o rozszerzeniu programu pożyczek dla przedsiębiorców – każdy z nich będzie mógł otrzymać pożyczkę z zerowym oprocentowaniem.

  Jak wyjaśnił, program będzie obowiązywał w czasie wojny oraz przez jeden miesiąc po jej zakończeniu. – Następnie będzie co najmniej 5 procent oprocentowania a maksymalna kwota pożyczki będzie mogła wynieść 60 mln hrywien (ok. 8,6 mln zł). Przez to więcej przedsiębiorstw będzie mogło korzystać z naszego programu – tłumaczył Zełenski.

  – Narodowy Bank Ukrainy ma zadanie specjalne. (Poinstruowałem posłów i przedstawicieli władz, by zapewnili aby obywatele mieli dostęp do całości swoich depozytów w ukraińskich bankach, a nie do części jak dotąd. W każdym banku w naszym kraju. Tak, żeby ludzie nie stracili pieniędzy. Ukraińcy tego potrzebują – podkreślił.

 • W swoim przemówieniu Wołodymyr Zełenski zaznaczył, że zwraca się do rządu niemieckiego „nie jako prezydent, ale obywatel Ukrainy, który myślał przez lata, że Niemcy odgradzają się od nas murem”. – Widzieliśmy przez lata jak gospodarka niemiecka walczyła o nowy rosyjski gazociąg i stare europejskie sny o kooperacji, których Rosja od jakiegoś czasu nie traktowała poważnie – zwrócił uwagę.

  – Widzimy, że to się zmienia, jak większość Niemców szczerze opowiada się za zmianą starej polityki – oświadczył Zełenski. – Szczerze życzę Scholzowi i jego partnerom sukcesu w prowadzeniu misji zapewnienia pokoju w Europie, a szczególnie na Ukrainie – dodał.

  Jak powiedział, zauważa, że Ukraina dostaje „coraz więcej wsparcia, o które prosiła od dawna”. – Rozmawiałam z prezydentem Francji Macronem. Koordynujemy nasze wspólne kroki w stronę pokoju. Jestem mu za to wdzięczny. Jestem również wdzięczny prezydentowi Bidenowi za jego nową i efektywną ochronę naszego kraju – podkreślił Zełenski.

 • Wiemy, że Rosjanie rekrutują najemników z innych krajów. Oszukują wielu młodych ludzi. To będzie najgorsza decyzja w ich życiu. Długie życie jest lepsze niż pieniądze oferowane za krótkie życie – powiedział w orędziu opublikowanym na Facebooku Wołodymyr Zełenski.

  Prezydent Ukrainy zwrócił uwagę, że wśród wziętych w niewolę przez wojsko ukraińskie rosyjskich poborowych są osoby, które „odmawiają powrotu do Rosji”. – Są osoby, o których nie pamięta się w Rosji i których Rosja nie stara się odzyskać. Do ich rodzin są wysyłane groźby śmierci – zaznaczył.

  Apelował do Rosjan, którzy „usłyszą” jego przekaz, żeby „mówili o tym w Rosji”. – Każda matka, której syn został wysłany na wojnę, musi sprawdzić gdzie jest jej syn. Zwłaszcza te, które nie są w stanie skontaktować się z rodziną i którym powiedziano, że ich dzieci są zabite i nie odzyskały ciał. W internecie są numery telefonów przez które możecie się dowiedzieć, co stało się z waszymi dziećmi – oznajmił.

  Wyznał, że Ukraina „nie planowała ich wziąć w niewolę. – Nie planowaliśmy śmierci dziesiątek tysięcy żołnierzy rosyjskich. Nie potrzebujemy tego. Nie chcemy wojny, chcemy pokoju. Chcemy, żebyście kochali swoje dzieci – zwrócił się do Rosjan.

 • Australia nałożyła sankcje na rosyjskie ministerstwo finansów oraz 11 kolejnych banków i organizacji rządowych, obejmujące większość aktywów bankowych kraju wraz ze wszystkimi podmiotami obsługującymi rosyjski dług państwowy. – Włączając (do sankcji) Bank Centralny Rosji, Australia objęła nimi wszystkie rosyjskie instytucje rządowe odpowiedzialne za emisję i zarządzenie zadłużeniem tego kraju – oświadczyła szefowa MSZ Australii Marise Payne.

  Z kolei Japonia zapowiedziała, że nałoży sankcje na 15 Rosjan i dziewięć organizacji, w tym przedstawicieli rosyjskiego ministerstwa obrony i państwowego eksportera broni Rosoboronexport.

 • „Problemy logistyczne nadal nękają słabnącą inwazję Rosji na Ukrainę. Niechęć do manewrowania w terenie, brak kontroli nad przestrzenią powietrzną i ograniczone zdolności przerzutu uniemożliwiają Rosji skuteczne zaopatrywanie wysuniętych oddziałów nawet w podstawowe towary, takie jak żywność i paliwo” – oceniło brytyjskie ministerstwo obrony.

  „Nieustanne ukraińskie kontrataki zmuszają Rosję do przekierowania dużej liczby wojsk do obrony własnych linii zaopatrzenia. Poważnie ogranicza to potencjał ofensywny Rosji” – napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

 • The Kyiv Independent: Ministerstwo spraw wewnętrznych Rosji i FSB otrzymały rozkaz sprawdzenia wszystkich obywateli Ukrainy przebywających w Moskwie. Rosyjski serwis informacyjny OVDinfo rozmawiał z dwoma obywatelami Ukrainy mieszkającymi w Moskwie, którzy powiedzieli, że służby bezpieczeństwa przeszukały ich mieszkania i zażądały odblokowania telefonów.

 • Władze holenderskie zamroziły lub skonfiskowały ponad 200 milionów euro aktywów należących do osób fizycznych i firm z Rosji, które zostały objęte sankcjami w rezultacie rosyjskiej inwazji na Ukrainę – poinformował prezes banku centralnego Holandii Klaas Knot.

  Wcześniej holenderski minister finansów informował parlament, że Holandia zamroziła jedynie 6 mln euro rosyjskich aktywów. – To rzeczywiście było niewiele, ale to była wielkość sprzed tygodnia – powiedział Knot w programie telewizyjnym. – Mieliśmy na początku pewne problemy – przyznał.

 • S&P ponownie obniżył długoterminowego zadłużenia Rosji z „CCC-” do „CC” uzasadniając to problemami tego kraju ze spłatą zobowiązań z tytułu denominowanych w dolarach euroobligacji z terminem wykupu w 2023 i 2043 – podał w czwartek Reuters.

  „Mimo, że publiczne wypowiedzi rosyjskiego ministra finansów sugerują, że rząd nadal stara się przekazywać właścicielom obligacji płatności, uważamy, że obsługa zadłużenia rosyjskich euroobligacji, które zapadają w ciągu najbliższych kilku tygodni, może napotkać podobne trudności techniczne” – podał S&P.

 • The Kyiv Independent: Według gubernatora obwodu ługańskiego Serhija Hajdy rosyjskie wojsko próbuje zająć miejscowość Rubiżne i nadal prowadzi ostrzał tego obszaru. Gubernator powiedział, że w całym regionie toczą się walki.

 • „Zapewnimy szybkie i nieskomplikowane wsparcie uchodźcom z Ukrainy – zgadzam się w tym z krajami związkowymi. Sprostanie temu wyzwaniu jest wspólnym zadaniem całego państwa” – napisał w czwartek na Twitterze kanclerz Olaf Scholz.

  „Chciałbym serdecznie podziękować licznym wolontariuszom. Wasza ogromna solidarność i niestrudzone zaangażowanie pomagają nam pomóc ludziom, którzy uciekają przed straszliwą wojną na Ukrainie” – napisał Scholz. W tym samym wpisie podkreślił też, że „absolutnie niedopuszczalne jest, aby ludzie pochodzący z Rosji byli u nas obrzucani obelgami, obrażani lub atakowani fizycznie. Bo to jest wojna Putina. Tylko on jest za to odpowiedzialny”.

Tak relacjonowaliśmy wydarzenia w Ukrainie:

Źródło zdjęcia głównego: PRESIDENTIAL PRESS SERVICE/PAP/EPA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj