Biały Dom: decyzja o ewentualnym wysłaniu samolotów na Ukrainę leży w gestii Polski

0
104

Trwa dwunasta doba rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki powiedziała, że Stany Zjednoczone nie są przeciwko wysłaniu przez Polskę myśliwców na Ukrainę, ale na przeszkodzie stoi “wiele praktycznych problemów”. Dodała, że ostateczna decyzja w tej sprawie należy do Polski. W podobnym tonie wypowiedział się rzecznik Pentagonu John Kirby.

Relacja tvn24.pl: Atak Rosji na Ukrainę

Rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki, odnosząc się do ewentualnego wysłania na Ukrainę samolotów z naszego kraju, mówiła, że “to jest suwerenna decyzja Polski”. – My w żadnym stopniu nie jesteśmy przeciwni, by Polska przekazała samoloty Ukrainie (…) ale istnieje wiele praktycznych problemów, w tym na przykład, w jaki sposób te samoloty miałyby zostać przekazane – powiedziała. Dodała, że skomplikowana jest też kwestia dostarczenia przez USA amerykańskich myśliwców dla Polski, by uzupełnić te braki. Zaznaczyła, że taki transfer uzbrojenia zwykle zajmuje nawet lata.

W tym samym tonie wypowiedział się rzecznik Pentagonu John Kirby. Jak dodał, trwają dyskusje na temat tego, w jaki sposób USA mogłyby zrekompensować Polsce stratę, gdyby Warszawa zdecydowała się na przekazanie Ukrainie swoich MiG-ów-29.

Oglądaj także: Pytania o przekazanie Ukrainie polskich samolotów MiG-29

O wysłanie myśliwców zwracał się między innymi prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Rzecznik rządu Piotr Mueller mówił wcześniej, że w sprawie wysłania na Ukrainę samolotów “nie zapadły żadne decyzje”.

– Trwa w tej chwili dyskusja co do zakresu działań Sojuszu Północnoatlantyckiego, ale to jest dyskusja, która nadal się toczy – powiedział. – Nie jest prawdziwą informacją, że z terenu Polski startują samoloty w celach bojowych na teren Ukrainy – dodał.

MiG-29Andreas Franke/EPA/PAP

Atak Rosji na Ukrainę – oglądaj program specjalny w TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Andreas Franke/EPA/PAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj