Błyskawiczna reakcja Elona Muska na prośbę. Wicepremier Ukrainy pokazał efekt

0
294

W sobotę Elon Musk przekazał, że Starlink jest już aktywny na Ukrainie i dostarcza internet za pośrednictwem satelit. W niedzielę wicepremier Ukrainy Mychajło Fedorowa pokazał, że do Ukrainy dotarły również zapowiedziane przez miliardera terminale do odbioru internetu satelitarnego Starlink.

Starlink to telekomunikacyjne satelity przeznaczone do dostarczania internetu. Działają na orbitach o wysokości około 550 km, czyli dość niskich. SpaceX zamierza umieścić na orbicie 12 tysięcy satelitów, a podobne konstelacje chcą wystrzelić także inne firmy, np. Amazon czy Facebook.

>>>

Apel wicepremiera Ukrainy i reakcja Elona Muska

W sobotę wicepremier Ukrainy i Minister Transformacji Cyfrowej Mychajło Fedorow zaapelował w mediach społecznościowych do Elona Muska, szefa firmy SpaceX, o to, aby udostępnił Ukrainie stacje Starlink. Wpis podało dalej oficjalnie konto rządu Ukrainy.

Po około 10 godzinach miliarder zareagował na ukraiński apel. „Serwis Starlink jest już aktywny na Ukrainie. Więcej terminali jest w drodze” – odpowiedział na apel Elon Musk na Twitterze.

W poniedziałek wicepremier Fedorow pokazał zdjęcie, na którym na plandece ciężarówki znajdują się terminale do odbioru internetu satelitarnego. „Starlink – tutaj. Dzięki, Elonie Musku” – dodał we wpisie na Twitterze wicepremier Ukrainy.

Starlink – kosmiczny internet

Na łączność internetową na Ukrainie wpłynęła rosyjska inwazja, szczególnie w południowej i wschodniej części kraju, gdzie walki były najcięższe – podał Reuters.

Dodał, że wdrożenie technologii satelitarnej jest niezwykle kosztowne, ale może zapewnić dostęp do internetu osobom mieszkającym na obszarach wiejskich lub w trudno dostępnych miejscach, do których nie docierają kable światłowodowe i wieże komórkowe. Technologia ta może być również krytycznym mechanizmem ochronnym, gdy huragany lub inne klęski żywiołowe zakłócają komunikację.

Starlink to sieć satelitów – ma zapewnić dostęp szybkiego internetu na całej Ziemi. System telekomunikacyjny jest tworzony przez należącą do Elona Muska firmę SpaceX. Docelowo na niskiej orbicie okołoziemską ma znaleźć się 12 tys. urządzeń. Pierwsze znalazły się na orbicie w 2019 roku.

Musk przekazał 15 stycznia, że SpaceX ma 1469 aktywnych satelitów Starlink, a 272 wkrótce przejdzie na orbity operacyjne – podał Reuters.

Atak Rosji na Ukrainę – oglądaj program specjalny w TVN24

TVN24 Biznes, PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Patrick Pleul/dpa/PAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj