„Ciężka jest taka rozmowa, dokąd ich wożą, po co, czego od nich chcą, co z nimi robią”

0
249

Kilkudziesięciu podopiecznych z domu opieki z miasta Chmielnicki w Ukrainie znalazło schronienie w dawnym szpitalu psychiatrycznym w Toruniu. Są to osoby między innymi z niepełnosprawnościami intelektualnymi i zespołem Downa. Wcześniej przeżyli męczącą podróż. – Nie są w stanie tego zrozumieć, dokąd ich wożą, po co, czego od nich chcą, co z nimi robią. To jest normalne, że chcą do domu – mówiła dyrektorka placówki w Chmielnickim.

Grupa około 60 podopiecznych została ewakuowana z domu opieki z miasta Chmielnicki w Ukrainie. Są wśród nich osoby z niepełnosprawnością intelektualną, dla których każda zmiana jest ogromnym wyzwaniem. Tymczasem, z powodu ataku Rosji na Ukrainę, musieli szybko uciekać ze swojego domu. Dwie doby jechali zwykłym autokarem do Polski. Na tym się jednak ich podróż nie skończyła.

Trafili najpierw do harcerskiego ośrodka wypoczynkowego w Smerzynie, a następnie do zajazdu w Biskupinie w woj. kujawsko-pomorskim. Chociaż spotkali wiele osób chcących im pomóc, okazało się, że miejsca te nie są przystosowane do fachowej opieki, której te osoby potrzebowały. W końcu, dzięki inicjatywnie samorządowców z woj. kujawsko-pomorskiego, udało się znaleźć im schronienie w dawnym szpitalu psychiatrycznym w Toruniu.

Ewakuacja podopiecznych z domu opieki z miasta Chmielnicki w UkrainieTVN24

Poszukiwani wolontariusze

Pani Luba, dyrektorka domu opieki w Chmielnickim w Ukrainie przyznała, że podróż wiele kosztowała podopiecznych ośrodka.

– Nieprzyzwyczajeni są do czegoś takiego. Nie są w stanie tego zrozumieć, bo ciężka jest taka rozmowa, dokąd ich wożą, po co, czego od nich chcą, co z nimi robią. To jest normalne, że chcą do domu – mówiła w rozmowie z TVN24. – Wszyscy się bardzo niepokoimy o naszą ojczyznę, o to, co się dzieje na Ukrainie, ale myślę, że długo tu nie będziemy, wkrótce wrócimy do domu i wszystko się to skończy – dodała.

Relacja tvn24.pl: Atak Rosji na Ukrainę. 22. dzień inwazji

Ewakuowany kilkadziesiąt osób TVN24

Placówka w Toruniu prosi o pomoc wolontariuszy, którzy specjalizują się w opiece nad osobami z niepełnosprawnością intelektualną. Przypominają, że potrzebna jest fachowa opieka. Osoby, które przyjechały mają niepełnosprawność umysłową, dlatego tak poważne zmiany mogą powodować u nich agresję, z którą taki wolontariusz musi umieć sobie poradzić.

Droga, jaką musieli pokonać podopieczni domu opieki z miejscowości Chmielnicki

Oglądaj telewizję na żywo w TVN24 GO:

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj