Czy Władimir Putin jest zbrodniarzem wojennym? Joe Biden: myślę, że jest

0
223

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden został zapytany w rozmowie z dziennikarzami, czy rosyjski przywódca Władimir Putin jest zbrodniarzem wojennym. – Myślę, że jest zbrodniarzem wojennym – odpowiedział krótko. Do tych słów – jak podaje Reuters – odnosił się rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Prezydent USA Joe Biden, po wystąpieniu w Białym Domu w środę został zapytany przez dziennikarzy, czy byłby gotowy nazwać rosyjskiego przywódcę Władimira Putina zbrodniarzem wojennym.

Początkowo odpowiedział krótkim “nie” i odwrócił się, by uścisnąć rękę gościom Białego Domu. Później jednak wrócił do dziennikarzy i powiedział: – Pytałeś mnie, czy powiedziałbym…? Och, myślę, że jest zbrodniarzem wojennym.

Według agencji prasowej Tass – na którą powołuje się Reuters – rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że komentarz BIdena był “nie do przyjęcia”, a także “niewybaczalną retoryką”.

Putin uznany zbrodniarzem wojennym w rezolucji Senatu USA

Dotychczas przedstawiciele Białego Domu i administracji Bidena – jak i sam prezydent USA – wzbraniali się przed bezpośrednim oskarżeniem Rosji o zbrodnie wojenne na Ukrainie, wskazując na prace wewnętrznego zespołu badającego potencjalne rosyjskie zbrodnie. We wtorek prezydent Rosji Władimir Putin został uznany przez amerykański Senat za zbrodniarza wojennego w związku z działaniami wojsk rosyjskich na Ukrainie. Przyjęta rezolucja nawołuje również do wszczęcia międzynarodowych śledztw w tej sprawie. Dokument uchwalono jednogłośnie.

Wcześniej w środę Biden stwierdził, że rosyjski prezydent “sieje zatrważające zniszczenie i horror” na Ukrainie, za co zapłaci wysoką cenę. – Wczoraj mieliśmy doniesienia, że rosyjskie siły wzięły lekarzy i pielęgniarki w największym szpitalu Mariupola za zakładników. To są zbrodnie i skandal – mówił.

Atak Rosji na Ukrainę – oglądaj program specjalny w TVN24

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/SHAWN THEW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj