Donald Tusk: wszystkie działania muszą być nakierowane na bezpieczeństwo naszego państwa

0
99

Donald Tusk, szef Platformy Obywatelskiej, podkreślił na czwartkowej konferencji prasowej, że atak Rosji na Ukrainę “zmienił naszą rzeczywistość w sposób wyjątkowo drastyczny”. Mówił, że każdy, kto będzie chciał dzisiaj podzielić Polaków, “będzie działał na szkodę naszego bezpieczeństwa”. Tusk zaznaczył, że wszystkie działania muszą być nakierowane na jeden cel: bezpieczeństwo Polski.

Klub parlamentarny Koalicji Obywatelskiej z udziałem lidera Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska zebrał się w czwartek rano w Sejmie. Po zakończeniu posiedzenia klubu Tusk wystąpił na briefingu prasowym.

Podkreślił, że “wojna na Ukrainie, atak Rosji na Ukrainę, na naszych przyjaciół, sąsiadów zmienił naszą rzeczywistość – Ukraińców, ale także Polaków, całego świata – w sposób wyjątkowo drastyczny”. Dodał, że “w takich chwilach wszyscy muszą zdać egzamin”.

– Dotyczy to także naszego wewnętrznego świata politycznego, tutaj w Polsce – zaznaczył.

Relacja tvn24.pl: Atak Rosji na Ukrainę

Tusk: każdy, kto będzie chciał podzielić Polaków, będzie działał na szkodę naszego bezpieczeństwa

– To, co wszyscy powinni nie tylko zadeklarować, ale powinni w zasadzie na co dzień praktykować, to jest jedność. Powiedziałbym, w dwóch podstawowych wymiarach – mówił Tusk. 

I wyjaśniał: – Po pierwsze, potrzebujemy tej jedności w Polsce. Każdy, kto będzie chciał dzisiaj podzielić Polaków – mówię tu o nas jako obywatelkach i obywatelach, ale też o instytucjach, partiach politycznych, mediach – ten będzie działał na szkodę naszego bezpieczeństwa, zupełnie podstawowych interesów narodowych.

Zaznaczył, że “nie mówi tutaj o jakimś kiczu pojednania”, tylko o dojrzałej jedności w sprawach fundamentalnych, takich jak bezpieczeństwo ojczyzny, pomoc ukraińskiemu sąsiadowi, czy przyszłość Polski w świecie.

Dodał, że za tę jedność odpowiadają zarówno rządzący, jak i opozycja. – Jako szef Platformy Obywatelskej deklarowałem i mogę to potwierdzić, że będziemy ciężko pracować i będziemy pomagać i wspierać wszystkich, także polski rząd, w działaniach, które zwiększają bezpieczeństwo Polski, które powodują, że ta perspektywa najbliższych tygodni, miesięcy, ale też lat będzie perspektywą bezpieczną – podkreślił Tusk.

– I nie znaczy to, że opozycja musi zrezygnować z funkcji, jakie są naturalne dla opozycji, ale wszystkie działania, wszystkie opinie, słowa i czyny muszą być nakierowane na ten jeden cel: bezpieczeństwo Polek, Polaków i bezpieczeństwo naszego państwa – powiedział lider PO.

Czytaj też: Orędzie prezydenta Andrzeja Dudy na temat rosyjskiej agresji na Ukrainę i polskiej pomocy dla uchodźców

Tusk: będziemy głosować za projektem ustawy o obronie ojczyzny

– Będziemy głosować za ustawą o obronie ojczyzny, ale zrobimy wszystko, by była lepsza niż ten niedoskonały projekt – zadeklarował.

Szef PO podkreślił, że “można liczyć na opozycję w sprawach fundamentalnych”.

Mówił również o drugiej kwestii, czyli jedności Polski i całego świata zachodniego w wymiarze międzynarodowym. 

– Kamień z serca mi spadł, kiedy zobaczyłem, że ten zwrot w stronę Europy i Zachodu dokonał się w bardzo szybkim trybie. Po ataku Rosji na Ukrainę PiS, rząd PiS-u, pan prezydent (Andrzej) Duda bardzo szybko przyjęli tę dobrą logikę pełnej współpracy z naszymi zachodnimi sojusznikami i przyjaciółmi – powiedział Tusk.

– Tu nie chodzi o symboliczne flagi UE, które pojawiły się za plecami rządzących. Tu chodzi o decyzję i determinację, żeby Polskę zakorzenić we wspólnocie Zachodu i żeby to nie było na kilka dni – dodał.

Podkreślił, że zwrot w stronę Zachodu musi być bardzo głębok i zdecydowany. – Ten dramat nie skończy się w ciągu kilku dni, czy kilku tygodni. Na naszych oczach zmienia się cała architektura świata. Dokładnie w tych miesiącach i najbliższych latach rozstrzygnie się, czy Polska będzie zintegrowaną częścią świata Zachodu, czy też znajdziemy się na peryferiach, jako państwo marginalne i łatwo poddające się różnym turbulencjom i zagrożeniom – wskazywał szef PO.

Zaapelował do rządzących, by utrzymanie prozachodniego i proeuropejskiego kursu było stałą zmianą, a nie tylko tymczasową, na kilka miesięcy.

Atak Rosji na Ukrainę – oglądaj program specjalny w TVN24:

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj