Emmanuel Macron potępił w orędziu atak Rosji na Ukrainę. “Demokracja jest kwestionowana na naszych oczach”

0
261

Prezydent Francji Emmanuel Macron w środę – w telewizyjnym orędziu do narodu – potępił atak Rosji na Ukrainę. Jak podkreślał, to “Rosja jest agresorem” i “nikt prócz Rosji nie dążył do konfliktu zbrojnego”. – Wojna w Europie nie należy już do podręczników historii, rozgrywa się na naszych oczach. Demokracja jest kwestionowana na naszych oczach – zaznaczył. W ocenie francuskiego przywódcy nadchodzące dni będą prawdopodobnie jeszcze trudniejsze.

Od 24 lutego trwa rosyjska inwazja na Ukrainę, którą Rosja zaatakowała z trzech kierunków: od południa z Krymu, od północy z Białorusi i od północnego wschodu z obwodu biełgorodzkiego. W siódmym dniu rosyjskiej inwazji do wydarzeń na Ukrainie odniósł się w telewizyjnym orędziu do narodu prezydent Francji Emmanuel Macron.

– Te wydarzenia będą miały nie tylko natychmiastowe konsekwencje, ale są sygnałem zmiany epoki. Wojna w Europie nie należy już do podręczników historii, rozgrywa się na naszych oczach. Demokracja jest kwestionowana na naszych oczach – powiedział Macron.

Relacja tvn24.pl: Siódma doba rosyjskiej inwazji na Ukrainę

Emmanuel Macron: prezydent Putin jest zupełnie osamotniony

– Nie jesteśmy w stanie wojny z Rosją – powtórzył kilkakrotnie w orędziu prezydent Francji. – To nie konflikt między NATO a Rosją ani między UE i Francją a Rosją, to Rosja jest agresorem – podkreślił Macron.

Prezydent Francji przypominał, że na Ukrainie nie ma baz i wojsk NATO, a Rosja nie jest atakowana. – Ani Francja, ani Europa, ani Sojusz Atlantycki nie chciały tej wojny. Prezydent Stanów Zjednoczonych wyraził gotowość do negocjacji. Prezydent Putin jest więc zupełnie osamotniony świadomie wyrzekając się po kolei zobowiązań podjętych wobec wspólnoty narodów i wybierając wojnę – powiedział Macron.

Prezydent Francji wygłosił orędzie, w którym potępił agresję militarną Rosji na UkrainęMohammed Badra / PAP/ EPA

Francuski przywódca poinformował, że postanowił pozostać w kontakcie z prezydentem Rosji, aby “niestrudzenie starać się przekonać go do rezygnacji z użycia broni”.

– Wiemy, co łączy nas z Rosjanami, którzy tak wiele poświęcili podczas II wojny światowej. Jesteśmy z Rosjanami, którzy dziś mają odwagę bronić pokoju i głoszą go w Rosji i gdzie indziej. Jeśli stale rozmawiam z (prezydentem Ukrainy – red.) Zełenskim, zdecydowałem się również pozostawać w kontakcie z prezydentem Putinem, aby niestrudzenie starać się przekonać go do rezygnacji z użycia broni, aby zapobiec rozszerzeniu konfliktu – stwierdził Macron.

Prezydent Francji zapowiada przyjęcie uchodźców z Ukrainy

Zapewnił, że Francja przyjmie uchodźców z Ukrainy, a Europa pozostaje zjednoczona. Ogłosił również stworzenie planu dla gospodarki, który będzie chronił Francuzów przed ekonomicznymi konsekwencjami wojny na Ukrainie.

Czytaj też: Jak pomóc Ukrainie? Lista zbiórek i akcji charytatywnych >>>

– Wiele sektorów gospodarki cierpi i ucierpi albo dlatego, że są uzależnione od importu surowców z Rosji i Ukrainy, albo dlatego, że eksportują do tych krajów. Wpłynie to na nasz rozwój. Jutro cena tankowania, wysokość rachunku za ogrzewanie prawdopodobnie jeszcze wzrośnie. W obliczu tych ekonomicznych i społecznych konsekwencji mam tylko jeden cel: chronić was – zapewnił prezydent przed ogłoszeniem wdrożenia “planu odporności gospodarczej i społecznej, aby odpowiedzieć na wszystkie te trudności”.

Macron uważa, że Europa “musi teraz zgodzić się zapłacić cenę za pokój, wolność, demokrację”. – Musi więcej inwestować, aby mniej polegać na innych i stać się bardziej niezależną, bardziej suwerenną potęgą – wyjaśnił. I stwierdził: – Musimy promować nowy model gospodarczy, bazujący na niezależności energetycznej.

– Nie możemy również tylko polegać na innych, którzy nas bronią. Nasza europejska obrona musi zrobić nowy krok – wyjaśnił Macron, dodając, że 10 i 11 marca odbędzie się szczyt szefów europejskich państw i rządów, którzy “będą musieli podjąć decyzje w tych kwestiach”.

TVN24 na żywo – oglądaj w TVN24 GO:

Źródło zdjęcia głównego: Mohammed Badra / PAP/ EPA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj