Gratka dla rannych ptaszków. Starlinki przelecą nad naszymi głowami

0
101

We wtorek przed świtem, przy sprzyjających warunkach atmosferycznych, nadarzy się okazja na dostrzeżenie z naszego kraju „kosmicznego pociągu” na niebie. Po godzinie 5 nastąpi przelot satelitów telekomunikacyjnych Starlink.

W poniedziałek, gdy w Polsce była godzina 15.44, firma SpaceX z przylądka Canaveral na Florydzie za pomocą rakiety Falcon 9 wystrzeliła na niską orbitę okołoziemską 46 kolejnych satelitów Starlink. Celem całej sieci jest objęcie każdego miejsca na Ziemi dostępem do internetu.

Starlinki widoczne nad Polską

Jak informuje Karol Wójcicki, popularyzator astronomii i autor bloga „Z głową w gwiazdach” przelot Starlinków będzie widać nad Polską tuż po godzinie 5 rano we wtorek. Dodał, że satelity „powinny być widoczne na terytorium całego kraju”.

Czy warunki atmosferyczne będą sprzyjały obserwacjom? Na noc z poniedziałku na wtorek dla całej Polski prognozowana jest pochmurna aura, choć można spodziewać się przejaśnień.

Jeżeli uda Wam się dostrzec przelot Starlinków, podzielcie się zdjęciami lub nagraniami obserwacji na Kontakt 24.

Satelity Starlink

Konstelacja satelitów telekomunikacyjnych Starlink ma świadczyć usługi dostępu do internetu na całej ziemi. Celem projektu jest objęcie dostępem do sieci dowolnego miejsca na planecie. Satelity umieszcza na orbicie okołoziemskiej firma SpaceX należąca do Elona Muska.

W pierwszej połowie lutego, większość z wysłanej wtedy grupy satelitów wpadła w burzę geomagnetyczną i spłonęła, co zarejestrowano na nagraniu z Portoryko.

ENEX, „Z głową w gwiazdach”, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: meteo

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj