Izium. Władze obwodu charkowskiego: bombardowane miasto opuściło dwa tysiące osób

0
73

Czwartek jest piętnastym dniem ataku Rosji na Ukrainę. W tym dniu kontynuowano ewakuację mieszkańców ukraińskich miast zajętych przez siły rosyjskie. Jak poinformowały władze obwodu charkowskiego, z Iziumu wyjechały 44 autobusy, a zniszczone w wyniku bombardowań miasto opuściło około dwa tysiące osób. Podobna liczba mieszkańców została wywieziona także z Irpienia pod Kijowem.

„W czwartek z miasta Izium w obwodzie charkowskim wyjechały 44 autobusy, wywożące około dwa tysiące osób” – poinformował w serwisie Telegram Ołeh Syniehubow, szef administracji obwodu charkowskiego. „Dla ewakuowanych, na ich prośbę, zapewniana jest dalsza podróż do miasta Dnipro” – dodał w czwartkowym wpisie urzędnik.

Syniehubow przekazał, że udało się także dostarczyć pomoc humanitarną do miasta Izium, wraz z żywnością i podstawowymi artykułami pierwszej potrzeby.

Relacja tvn24.pl: Atak Rosji na Ukrainę

Ukrinform: w mieście nie ma żywności, wody, prądu i ogrzewania

Mieszkańcy Iziumu byli wywożeni także w środę, ewakuacja jednak została przerwana z powodu rosyjskich ostrzałów. Z miasta udało się wtedy wydostać zaledwie 250 osobom.

Czytaj też: Rosyjskie pociski zniszczyły szpital w Iziumie. „Pacjenci wydostawali się spod gruzów, jak kto mógł”

Wcześniej ukraińska agencja Ukrinform podała, że centrum 45-tysięcznego Iziumu zostało zrujnowane w wyniku ostrzału rosyjskich wojsk. Wiele budynków zostało zniszczonych, w tym gmach dworca kolejowego i dworzec autobusowy. Zniszczona została także siedziba miejscowego sądu, jedna ze szkół, a także kilka sklepów i komisariat policji. Jak podano, w mieście nie ma żywności, wody, światła, gazu i ogrzewania. Nie działa także łączność komórkowa.

W czwartek ewakuowano także około dwa tysiące mieszkańców Irpienia pod Kijowem.

Czytaj też: Trwa atak Rosji na Ukrainę. W Iziumie i Sumach kolejne ofiary rosyjskich ostrzałów

Źródło zdjęcia głównego: Charkowska obwodowa administracja

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj