Kanadyjska broń dotarła do Lwowa. „Stoimy ramię w ramię z Ukrainą”

0
120

Kanada jest kolejnym krajem, który wsparł ukraińskie wojsko dostawą uzbrojenia. W sobotę na lotnisku we Lwowie wylądował boeing C-17 Królewskich Kanadyjskich Sił Lotniczych. Ottawa przekazała między innymi karabiny i noktowizory.

„Kanadyjska pomoc wojskowa, broń dla Ukrainy, dotarła na miejsce. Wobec nieuzasadnionej rosyjskiej agresji stoimy ramię w ramię z Ukrainą. Przez wiele lat przekazywaliśmy szeroką pomoc, by wspierać Ukrainę i będziemy nadal pomagać naszym ukraińskim partnerom, gdy bronią swojej suwerenności” – napisała na Twitterze Anita Anand, szefowa resortu obrony Kanady.

CZYTAJ WIĘCEJ: RAPORT – ROSJA – UKRAINA. SYTUACJA NA GRANICY I PRZYCZYNY KONFLIKTU

Minister obrony Ukrainy Oleksij Reznikow, z którym Anand spotkała się w sobotę podczas konferencji w Monachium, napisał na Twitterze, że dostarczona broń to karabiny, w tym z optycznym celownikiem, noktowizory i sprzęt do obserwacji oraz inne wojskowe wyposażenie.

Odpowiedź na prośbę Kijowa

O zgodzie kanadyjskiego rządu na przekazanie Ukrainie broni i amunicji poinformował w poniedziałek premier Justin Trudeau. Rząd Kanady zatwierdził również wówczas udzielenie Ukrainie dodatkowej pożyczki na kwotę do 500 mln dolarów kanadyjskich (1,5 mld zł). W styczniu tego roku Kanada przekazała już Ukrainie pomoc finansową w wysokości 120 mln dolarów.

Jak podała ukraińska sekcja Radio Swoboda, w najbliższych dniach zostanie wykonanych kilka kolejnych lotów z Kanady na Ukrainę z pomocą militarną.

Dostawa broni z Kanady na Ukrainę PAP/EPA

Wartość przekazanej Ukrainie broni i amunicji to 7,8 mln dolarów kanadyjskich. Dostawa jest odpowiedzią na konkretną prośbę ze strony Ukrainy. Wcześniej Kanada przekazała Ukrainie inne wojskowe wyposażenie, w tym systemy wywiadowcze, a także środki ochrony osobistej dla żołnierzy.

Kanadyjscy politycy prowadzą cały czas intensywne rozmowy w sprawie Ukrainy, a podczas sobotniej konferencji w Monachium obecne były kanadyjska minister obrony oraz minister spraw zagranicznych Kanady Melanie Joly, która spotkała się także z liderką białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanouską.

Apel do Rosji

Po rozmowach w Monachium ministrowie spraw zagranicznych krajów grupy G7 (Kanada, Francja, Japonia, Niemcy, Wielka Brytania, Włochy i USA) oraz wysoki przedstawiciel Unii Europejskiej napisali w komunikacie, że nie dostrzegają żadnych dowodów na to, iż Rosja ogranicza aktywność wojskową w pobliżu granic Ukrainy. Ministrowie, we wspólnym oświadczeniu, wezwali Rosję do działań dyplomatycznych, deeskalacji napięć, „znaczącego wycofania sił wojskowych z rejonu sąsiadującego z granicami Ukrainy, a także do pełnego przestrzegania zobowiązań międzynarodowych”.

Ministrowie podkreślili także „poważne zaniepokojenie” sytuacją i zwrócili uwagę, że jest to „największa koncentracja wojsk na kontynencie europejskim od czasów zakończenia zimnej wojny” i „jest to wyzwanie dla globalnego bezpieczeństwa i porządku międzynarodowego”.

Nowa dostawa amerykańskiej broni na Ukrainę Reuters

W ramach operacji UNIFIER

Na Ukrainie Kanada prowadziła wojskową misję szkoleniową w ramach operacji UNIFIER i pod koniec stycznia tego roku została ona przedłużona do końca marca 2025 roku. Jednak tydzień temu kanadyjscy szkoleniowcy zostali wycofani z Ukrainy. W piątek minister Joly informowała, że Kanada zabezpieczyła dla swoich obywateli, pozostających jeszcze na Ukrainie, drogi ewakuacji z tego kraju przez państwa graniczące z Ukrainą. Tydzień wcześniej Kanada zaleciła swoim obywatelom znajdującym się jeszcze na Ukrainie natychmiastowe opuszczenie tego kraju.

Tydzień temu Kanada czasowo zawiesiła działalność ambasady w Kijowie i otworzyła tymczasową placówkę we Lwowie. W ostatnim dniu stycznia tego roku kanadyjski MSZ poinformował, że Kanada wycofuje z ambasady w Kijowie pracowników, którzy nie pełnią priorytetowych funkcji oraz pozostające jeszcze na Ukrainie rodziny dyplomatów. Zespół w ambasadzie miał zostać wzmocniony o ekspertów w dziedzinach takich jak reforma sektora bezpieczeństwa, zarządzanie w sytuacjach konfliktu, reformy demokratyczne, serwis konsularny i dyplomacja. Już wcześniej rząd Kanady wycofał z Ukrainy rodziny swoich dyplomatów.

Potencjalny scenariusz inwazji na UkrainęPAP

Pomoc wojskowa z innych krajów

Na początku lutego minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba powiedział, że międzynarodowi partnerzy dostarczyli Ukrainie ponad tysiąc ton broni obronnej i sprzętu wojskowego.

Pomoc wojskową zaoferowały Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Polska, Litwa, Estonia, Łotwa i Czechy.

„Pomoc Kanady nadeszła w czasie, gdy wbrew twierdzeniom Moskwy, że część rosyjskich wojsk wraca do swoich baz po ćwiczeniach, USA i NATO oświadczyły, iż nie dostrzegają wycofania wojsk rosyjskich skoncentrowanych przy granicach z Ukrainą, a groźba ataku pozostaje” – podało w niedzielę Radio Swoboda.

PAP, Radio Swoboda, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj