Policja: wysyłali na Wyspy miliony papierosów, nazywali się „królami przemytu”. 13 osób aresztowanych

0
136

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji, Krajowej Administracji Skarbowej oraz Straży Granicznej przeprowadzili akcję, w czasie której zatrzymali 18 osób i zabezpieczyli sześć milionów sztuk papierosów. To – jak przekazuje podinspektor Iwona Jurkiewicz z CBŚP – kolejne uderzenie w grupę, która na masową skalę miała przerzucać papierosy na teren Wielkiej Brytanii.

Akcja została przeprowadzona w kilku województwach. Funkcjonariusze z Centralnego Biura Śledczego Policji, Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego w Warszawie i Śląskiego Oddziału Straży Granicznej, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Piotrkowie Trybunalski, zatrzymali 18 osób.

– Wśród zatrzymanych są dobrze znane funkcjonariuszom osoby, m.in. Dominik O., pseudonim Suchy. Mężczyzna był wcześniej zatrzymywany przez CBŚP w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstw narkotykowych – mówi Iwona Jurkiewicz, rzeczniczka CBŚP.

>>>

Podczas akcji funkcjonariusze przejęli sześć milionów sztuk papierosów, ukrytych na naczepie samochodu ciężarowego zaparkowanego na parkingu w województwie łódzkim. Kilka kilometrów dalej, w innej miejscowości na terenie prywatnej posesji, w pomieszczeniu gospodarczym znajdowała się maszyna służąca do produkcji papierosów. Kolejną maszynę funkcjonariusze odkryli na naczepie samochodu ciężarowego, która znajdowała się na prywatnej posesji w województwie wielkopolskim.

Śledczy: miesięcznie mogli wysyłać od kilku do kilkunastu transportów do Wielkiej Brytanii, nazywali się „królami przemytu”

Łącznie podczas przeszukań kilkudziesięciu posesji, funkcjonariusze zabezpieczyli równowartość 846 tysięcy złotych w gotówce w różnej walucie. Oprócz tego zabezpieczono luksusowe zegarki i 16 kolekcjonerskich pojazdów luksusowych (między innymi porsche 911, bmw alpina, mercedes amg).

– Zabezpieczono też 12 ciągników siodłowych, 10 naczep do samochodów ciężarowych, 110 gramów złota, a także odzież i galanterię światowych ekskluzywnych marek. Całość oszacowano wstępnie na kwotę około 6,3 milionów złotych – wylicza podpinsp. Jurkiewicz.

Śledczy: grupa mogła miesięcznie wysyłać od kilku do kilkunastu transportów papierosów do Wielkiej BrytaniiCBŚP

Policjantka przekazuje, że z ustaleń śledztwa wynika, że członkowie grupy miesięcznie mogli wysyłać od kilku do kilkunastu transportów papierosów do Wielkiej Brytanii, a sami określali się „królami przemytu”.

Czytaj też: Przemycali podrobione medykamenty i sprzedawali w internecie. CBŚP zatrzymało 34 osoby

Zarzuty i areszt dla 13 osób

W Prokuraturze Okręgowej w Piotrkowie Trybunalski zatrzymanym przedstawiono zarzuty udział w zorganizowanej grupie przestępczej, dodatkowo 14 osób usłyszało zarzuty prania pieniędzy. W okresie objętym śledztwem, podejrzanym przedstawiono zarzuty wprowadzenia do obrotu i przemytu do Wielkiej Brytanii co najmniej 63 milionów papierosów, co skutkowało uszczupleniami podatkowymi na szkodę Skarbu Państwa w wysokości 81 milionów złotych.

– Decyzją sądu 13 osób zostało tymczasowo aresztowanych – przekazuje Jurkiewicz.

Kolejni zatrzymani

To nie są pierwsze osoby zatrzymane w tej sprawie. W 2020 roku policjanci CBŚP i funkcjonariusze KAS zatrzymali dwie osoby. Przejęli wtedy 14 milionów papierosów.

Gotówka zabezpieczona w trakcie rozpracowywania grupyCBŚP

– Wówczas na terenie województwa łódzkiego, zatrzymano pojazd ciężarowy z naczepą, w której znajdowały się ponad cztery miliony sztuk papierosów oznaczonych marką jednej ze znanych brytyjskich firm tytoniowych – mówi policjantka.

W powiecie radomszczańskim w hali magazynowej znajdowało się prawie 10 mln papierosów. Nielegalny towar ukryty był na paletach z płytami elewacyjnymi.

Śledczy ustalili, że przejęte papierosy miały być przemycone do Wielkiej Brytanii.

Śledczy zabezpieczyli ponad 2 miliony funtów w gotówceCBŚP

– W 2020 roku przeprowadzono działania na terenie Wielkiej Brytanii, gdzie zatrzymano dwóch Polaków. W samochodach ciężarowych oraz w magazynach brytyjscy funkcjonariusze zabezpieczyli łącznie ponad 18 mln papierosów – relacjonuje Jurkiewicz.

Wtedy także przejęto ponad 2,1 mln funtów w gotówce. Pieniądze znajdowały się w samochodach ciężarowych, które miały wyjechać już z Wielkiej Brytanii do Polski.

Decyzją tamtejszego sądu obaj zatrzymani zostali skazani na 7,5 roku więzienia.

Śledztwo prowadzi Prokuratura Okręgowa w Piotrkowie Trybunalskim

Źródło zdjęcia głównego: CBŚP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj