Polska tworzy Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych

0
105

Rząd przyjął we wtorek projekt ustawy o obronie Ojczyzny. Przepisy przewidują utworzenie Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych, który ma być zasilany między innymi emisjami obligacji i wpłatą z zysku Narodowego Banku Polskiego. Ustawa ma wejść w życie 1 lipca 2022 roku.

Chodzi o projekt ustawy o obronie Ojczyzny, który na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano jeszcze w listopadzie 2021 roku. Wicepremier, prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński powiedział na wtorkowej konferencji, że jeżeli zaistnieje taka potrzeba, ustawa może zostać przyjęta na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejmu w przyszłym tygodniu.

Jak czytamy na stronach Sejmu, najbliższe posiedzenie izby niższej odbędzie się w dniach 23-24 lutego. Kolejne posiedzenie zaplanowano w dniach 8-9 marca.

Ustawa o obronie Ojczyzny ma wejść w życie 1 lipca 2022 roku.

>>>

Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych

Projekt ustawy przewiduje szybszy wzrost nakładów obronnych w odniesieniu do PKB oraz nowe źródła ich finansowania. Ustawa zakłada powołanie Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych (FWSZ), który obsługiwać ma Bank Gospodarstwa Krajowego.

Wśród źródeł finansowania FWSZ projekt przewiduje: wpływy ze skarbowych papierów wartościowych, środki z obligacji wyemitowanych przez BGK na rzecz Funduszu Wsparcia z gwarancją Skarbu Państwa, środki przekazywane przez Fundusz Przeciwdziałania COVID-19, pochodzące z emisji obligacji na rzecz tego Funduszu, wpłaty z budżetu państwa czy też wpłaty z zysku NBP.

Ustawa o obronie Ojczyzny

Pokreślił, że projekt dotyczy „fundamentalnych zmian w polskich siłach zbrojnych”. – Projekt zbuduje fundament do rozwoju polskich sił zbrojnych: żeby wojsko polskie było liczniejsze i wyposażone w nowoczesny sprzęt- zapewnił minister.

Jak wyjaśnił, „decyduje o tym mechanizm finansowy”, który umożliwi zwiększenie nakładów na bezpieczeństwo i obronność. – W stosunkowo krótkim czasie zakładamy, że znacząco – poprzez zwiększenie możliwości finansowych – rozwiniemy polskie siły zbrojne tworząc nowe jednostki wojska polskiego i wyposażając te jednostki w nowoczesny sprzęt – stwierdził szef MON. – To wszystko służy bezpieczeństwu naszej ojczyzny, temu żeby odstraszyć ewentualnego agresora – powiedział Błaszczak.

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Paweł Supernak

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj