Polskie miasta zrywają współpracę z rosyjskimi partnerami. „Głos sprzeciwu wobec agresji”

0
279

Goleniów zerwał współpracę z miastem partnerskim Gurjewsko w obwodzie kaliningradzkim Federacji Rosyjskiej. Bełchatów zawiesił współpracę z Sowieckiem. Bytom wypowiedział zawartą w 2005 roku umowę o partnerstwie z Dmitrowem. Do tego grona dołączyła również gmina Kętrzyn. Kolejne polskie samorządy odcinają się od współpracy z rosyjskimi partnerami.

– Dla każdego obserwatora wydarzeń na Ukrainie, czyli regularnej wojny, której powodem jest agresja Rosji na niepodległe, niezależne państwo, nie ulega żadnej wątpliwości, że jakakolwiek współpraca z organizacjami agresora czy też z miastami partnerskimi powinna być natychmiast zerwana – powiedział burmistrz położnego w województwie zachodniopomorskim Goleniowa Robert Krupowicz.

Atak Rosji na Ukrainę. Czytaj relację tvn24.pl >>>

Goleniów odcina się od Rosji, solidaryzuje z Ukrainą

W piśmie opublikowanym na Facebooku Gminy Goleniów czytamy: „Wydarzenia ostatnich godzin zmuszają nas do przerwania współpracy partnerskiej między Goleniowem i Gurjewskiem”.

– Naszym drugim miastem partnerskim jest Sławuta na Ukrainie, tam z kolei wystosowaliśmy pismo ze słowami solidarności, wsparcia i deklaracją możliwie daleko idącej pomocy – podkreślił samorządowiec.

Jak przekazał Kurpowicz, mówiąc o współpracy z Rosjanami, „była to bardzo dobra współpraca”. „Cały czas podkreślaliśmy w naszej współpracy, że nie nawiązujemy kontaktów siostrzanych z reżimem Putina, tylko z ludźmi mieszkającymi w Gurjewsku, w obwodzie kaliningradzkim” – napisał.

Delegacje Gurjewska wielokrotnie gościły w Goleniowie, biorąc udział m.in. w obchodach święta niepodległości.

Współpraca z Sowieckiem zawieszona

Bełchatów w województwie łódzkim zawiesił współpracę z miastem partnerskim Sowieck w Rosji. Jak przekazała w piątek rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta Bełchatowa Kryspina Rogowska, miejscowi radni przyjęli już dwie uchwały w związku z agresją wojsk rosyjskich na terytorium Ukrainy.

W pierwszej z nich potępili działania Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy. „Rada Miejska w Bełchatowie wyraża stanowczy sprzeciw wobec podjętych przez agresora działań. Jednocześnie wyrażamy swoje wsparcie i solidaryzujemy się z mieszkańcami Ukrainy, dla których nadszedł trudny czas wojny” podkreślono.

Druga uchwała dotyczy zawieszenia przez Bełchatów współpracy partnerskiej z rosyjskim miastem Sowieck. – Wysłane zostało również pismo do władz miasta partnerskiego Sowieck w Rosji informujące o zawieszeniu współpracy partnerskiej – wyjaśniła Rogowska.

Dodała, że Miasto Bełchatów wystosowało także pisma do miast partnerskich na Ukrainie – Nowogradu Wołyńskiego oraz Jużnoukraińska z deklaracją zorganizowania pomocy materialnej.

Bytom gotów przyjąć uchodźców

W związku ze zbrojną agresją Rosji na Ukrainę, Bytom (woj. Śląskie) wypowiedział zawartą w 2005 roku umowę o partnerstwie z rosyjskim miastem Dmitrów w obwodzie moskiewskim. W czwartek w tej sprawie zwołana została nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej, w trakcie której jednogłośnie radni podjęli decyzję o zakończeniu współpracy pomiędzy miastami.

– Jest to nasz gest solidarności z partnerami z Żytomierza i Drohobycza, a zarazem głos sprzeciwu wobec rosyjskiej agresji i rażącego naruszenia prawa międzynarodowego, na które nie może być przyzwolenia – mówi prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.

Samorządowiec rozmawiał z merami Drohobycza i Żytomierza, deklarując pomoc i wsparcie dla mieszkańców obu miast.

– Jesteśmy z Wami cały czas w kontakcie. Solidaryzujemy się z narodem ukraińskim i potępiamy agresję rosyjską, jaka ma miejsce na Ukrainie. Służymy Wam pomocą i podtrzymujemy deklarację przyjęcia uchodźców, którzy w razie potrzeby mogliby skorzystać z noclegu w bytomskich ośrodkach – mówił podczas rozmowy z merem Żytomierza, prezydent Wołosz.

Kętrzyn zrywa umowę z dwoma miastami

„W geście solidarności z Ukrainą, Gmina Wiejska Kętrzyn wypowiedziała zawartą 15 czerwca 2011 roku umowę o partnerstwo z Prawdinskiem i umowę o partnerstwo z Ozierskiem zawartą w 20 maja 2015 roku” – czytamy na profilu gminy w mediach społecznościowych.

W ramach umowy miasta prowadziły współpracę oraz wymianę doświadczeń na płaszczyźnie m.in. gospodarki, nauki, edukacji, kultury, problemów społecznych i gospodarczych.

Atak Rosji na Ukrainę – oglądaj program specjalny w TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Robert Krupowicz/FB

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj