Prezydent Andrzej Duda zwołał naradę w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego

0
87

Prezydent Andrzej Duda zwołał naradę z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego, ministrów oraz szefów służb w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego na godzinę 10 – poinformował szef BBN Paweł Soloch. Dodał, że ma to związek z obecnym rozwojem wydarzeń wokół Ukrainy. Władimir Putin zdecydował o uznaniu niepodległości separatystycznych republik w Donbasie należącym do Ukrainy.

„Na bieżąco monitorujemy sytuację, także pod kątem bezpieczeństwa polskich obywateli i jesteśmy w stałym kontakcie z sojusznikami oraz stroną ukraińską. Polska będzie podejmować działania w ścisłej koordynacji w ramach UE i NATO” – poinformował szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch. W związku z rozwojem wydarzeń na wschodzie prezydent Andrzej Duda zwołał na wtorek na godzinę 10 naradę w BBN z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego, ministrów oraz szefów służb.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Szef MON Mariusz Błaszczak powiedział wPolskim Radiu we wtorek rano, że Polska „oczekuje poważnych, a nie symbolicznych sankcji wobec Rosji, bo tylko takie mogą zatrzymać odbudowę imperium rosyjskiego”.

Błaszczak: możemy potwierdzić, że siły rosyjskie weszły na terytorium samozwańczych republikTVN24

Putin uznaje niepodległość samozwańczych republik należących do Ukrainy

Prezydent Rosji Władimir Putin polecił ministerstwu obrony wysłanie rosyjskich „sił pokojowych” do separatystycznych republik na wschodzie Ukrainy – poinformował Reuters. Wcześniej w poniedziałek Putin podpisał dekret o uznaniu niepodległości tych dwóch separatystycznych republik. 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Rosja-Ukraina. Sytuacja na granicy i przyczyny konfliktu

W wygłoszonym w poniedziałek wieczorem ponadgodzinnym orędziu Putin nazwał Ukrainę „nieodłączną częścią” historii Rosji i jej przestrzeni kulturowej. Dzisiejsza Ukraina – jak mówił – znajduje się „pod zarządem zewnętrznym”. Zasugerował też, że polityka USA i NATO stanowi zagrożenie dla jego kraju.

– Ten ruch prezydenta Putina jest w oczywisty sposób podstawą do próby wykreowania pretekstu dla dalszej inwazji Ukrainy – powiedziała ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield podczas nocnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa zwołanego na wniosek Ukrainy. Dodała, że nazywanie rosyjskich wojsk, które mają dotrzeć do Donbasu „siłami pokojowymi”, jest nonsensem.

Putin: uważam za konieczne uznanie niepodległości Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej

Putin: uważam za konieczne uznanie niepodległości Donieckiej i Ługańskiej Republiki LudowejReuters

Źródło zdjęcia głównego: Krzysztof Gumul/KPRP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj