Przedłużenie linii tramwajowej wzdłuż Modlińskiej. Wykonawca wskaże jeden z dwóch wariantów

0
255

Tramwaje Warszawskie podpisały umowę na studium techniczno-ekonomiczne linii tramwajowej wzdłuż Modlińskiej. Nowe tory połączą pętlę na Żeraniu z trasą biegnącą mostem Skłodowskiej-Curie (Północnym). Wykonawca ma niecały rok na przygotowanie dokumentacji.

Studium techniczno–ekonomiczne to początek przygotowań do budowy nowej linii tramwajowej. Co zawira dokument takie nazwie? „Nim robotnicy wbiją pierwszą łopatę na budowie, będzie trzeba przeprowadzić analizę oddziaływania inwestycji na środowisko, czyli zdobyć decyzję środowiskową, przygotować projekt budowlany i dostać pozwolenie na budowę. Najważniejsze jednak jest pozyskanie funduszy na inwestycję, np. ze środków UE – ale żeby móc z nich korzystać, potrzebna jest szczegółowa dokumentacja” – tłumaczą w komunikacie tramwajarze.

Połączy się z linią na Winnicę

Tramwaj wzdłuż Modlińskiej będzie przedłużeniem trasy, która biegnie ulicą Jagiellońską, wzdłuż terenu dawnej fabryki samochodów FSO i kończy się pętlą pod trasą Armii Krajowej. Dalej pobiegnie ona nad Kanałem Żerańskim i wzdłuż ulicy Modlińskiej, aby połączyć się z trasą z Młocin na Winnicę.

Jak czytamy dalej, wykonawca dokumentacji zaproponuje, jak nowe tory będą przebiegać przez węzeł drogowy ulicy Jagiellońskiej i trasy AK. „To jedno z bardziej skomplikowanych zadań, bo być może nie obejdzie się bez przebudowy niektórych estakad. Tańsze rozwiązanie może polegać na obejściu torami całego węzła od zachodu wzdłuż brzegu Wisły” – przyznali tramwajarze.

Tramwaj wzdłuż ModlińskiejTramwaje Warszawskie

Dwa warianty przebiegu trasy

Studium pomoże też wybrać wariant przebiegu trasy przez nowe osiedla na Starych Świdrach. Tory pobiegną prosto wzdłuż Modlińskiej do alei Kuklińskiego albo przez ulicę Myśliborską, bliżej planowanych nowych osiedli na terenach dawnej fabryki domów. TW zakładają także możliwość budowy dodatkowej trasy do przystanku kolejowego Warszawa Żerań, a także pętli dla tramwajów i autobusów wraz z parkingiem przesiadkowym przy ulicy Familijnej.

„Inwestycję będzie można podzielić na etapy – które z nich zostaną zrealizowane i w jakiej kolejności, zależeć będzie od funduszy. Wykorzystana zostanie także ekspertyza techniczna, dzięki której Tramwaje Warszawskie sprawdziły, jak wykorzystać istniejący most nad Kanałem Żerańskim” – czytamy dalej w komunikacie.

Tramwaj wzdłuż Modlińskiej – wizualizacja Tramwaje Warszawskie

Zlecenie za półtora miliona złotych

Dokumentację opracuje firma DATABOUT z Warszawy, która swoją pracę wyceniła na kwotę 1 mln 470 tysięcy złotych netto. Na wykonanie zadania przewidziano 320 dni.

Informowaliśmy też o tym, że ruszyła budowa trasy tramwajowej na Kasprzaka:

Ruszyła budowa torów na Kasprzaka Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Tramwaje Warszawskie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj