Putin straszy Zachód. „Stan najwyższej gotowości bojowej sił odstraszania”

0
292

Prezydent Rosji Władimir Putin polecił dowództwu wojskowemu postawić rosyjskie siły odstraszania w stan najwyższej gotowości. Według doniesień agencji Associated Press i Reutera chodzi o siły nuklearne, które mają działać w „specjalnym reżimie gotowości bojowej”. Agencja Reutera cytuje także komunikat Białego Domu, w którym podano, że „NATO nigdy nie było zagrożeniem dla Rosji”.

Jak podała rosyjska agencja RIA Nowosti decyzja o postawieniu w stan najwyższej gotowości bojowej sił odstraszania zapadła w czasie niedzielnego spotkania Władimira Putina z ministrem obrony Siergiejem Szojgu i szefem sztabu generalnego Walerijem Gierasimowem.

ATAK ROSJI NA UKRAINĘ. RELACJA NA ŻYWO

Putin oznajmił, że nakazał Szojgu postawienie sił odstraszania w stan gotowości bojowej po „agresywnych komunikatach” głównych państw NATO.

– Jak widzicie, zachodnie kraje nie tylko podejmują wrogie kroki przeciwko naszemu krajowi w wymiarze ekonomicznym – mam na myśli nielegalne sankcje, o których wszyscy wiedzą – ale też najwyższej rangi urzędnicy krajów NATO pozwalają sobie na wypowiadanie agresywnych stwierdzeń dotyczących naszego kraju – powiedział Putin w państwowej telewizji. 

Rosyjskie wojska rakietowe. Zdjęcie ilustracyjne mil.ru

Podstawa potencjału bojowego

Siły odstraszania strategicznego – jak podano na stronie ministerstwa obrony Rosji – są „podstawą potencjału bojowego sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej, mającej na celu odstraszanie agresji na Rosję i jej sojuszników, a także pokonanie agresora w wojnie z użyciem różnych rodzajów broni, w tym nuklearnej”.

Agencja Interfax przypomniała, że siły odstraszania strategicznego obejmują siły ofensywne i obronne. Podstawą tych pierwszych, wyposażonych w systemy rakietowe i lotnicze o zasięgu międzykontynentalnym, są strategiczne siły jądrowe, do których wchodzą jednostki rakietowe.

W odpowiedzi na decyzję Putina Biały Dom wydał komunikat, w którym poinformował, że „NATO nigdy nie było zagrożeniem dla Rosji” – podała agencja Reutera.

Putin grozi użyciem broni atomowejTVN24

Ekspert o celach Putina

Rosyjski ruch nie sygnalizuje zamiaru użycia broni jądrowej – ocenia korespondent BBC ds. bezpieczeństwa Gordon Corera.

Dziennikarz przypomina, że rosyjski przywódca już wcześniej ostrzegał – choć nie wprost – że jest gotów użyć broni jądrowej, gdy rozpoczynał inwazję na Ukrainę. Corera cytuje w tym miejscu zeszłotygodniową wypowiedź Putina, który oświadczył: „każdy, kto spróbuje nam przeszkodzić, poniesie konsekwencje, jakich nie widzieliście w swojej historii”.

„Te słowa powszechnie interpretowano jako groźbę użycia broni jądrowej, jeśli Zachód stanie mu na drodze” – pisze Corera.

Zdaniem dziennikarza publiczne postawienie w stan najwyższej gotowości bojowej sił odstraszania to kolejne ostrzeżenie ze strony Moskwy. „Przejście do stanu gotowości prawdopodobnie ułatwi szybsze odpalenie broni. Nie oznacza to jednak, że jest zamiar jej użycia” – zaznacza korespondent BBC.

Zwraca uwagę, że choć Rosja dysponuje największym arsenałem nuklearnym na świecie, ma jednocześnie świadomość, że NATO również posiada jej wystarczająco dużo, by zniszczyć Rosję, jeśli zostanie użyta. „Jednak celem jest najprawdopodobniej próba odstraszenia NATO przed udzieleniem Ukrainie pomocy, wzbudzając obawy o to, jak daleko (Putin) jest w stanie się posunąć i tworząc niepewność co do tego, jakiego rodzaju wsparcie dla Ukrainy (Rosja) uzna za zbyt duże” – konkluduje Corera.

BBC, Reuters, PAP, Interfax

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj