Szef brytyjskiego resortu zdrowia: Rosjanie od początku inwazji zaatakowali już 25 szpitali i przychodni

0
249

Sajid Javid, szef resortu zdrowia Wielkiej Brytanii przekazał, że Rosjanie od początku inwazji na Ukrainę zaatakowali co najmniej 25 szpitali i innych placówek służby zdrowia. – To jest zbrodnia wojenna i Rosja zapłaci za swoje zbrodnie – podkreślił minister. Dodał, że jego kraj wysyła do zaatakowanego kraju sześć kolejnych samolotów z pomocą medyczną.

Brytyjski minister Sajid Javid odniósł się do działań rosyjskiej armii podczas wizyty w szpitalu dziecięcym w Birmingham.

– Rosyjskie wojska zaatakowały dotychczas co najmniej 25 szpitali i innych placówek służby zdrowia na Ukrainie – powiedział w sobotę Javid. Poinformował, że Wielka Brytania wysłała na Ukrainę sześć kolejnych samolotów z pomocą medyczną. – To jest zbrodnia wojenna i Rosja zapłaci za swoje zbrodnie. To jest wojna rozpoczęta przez Rosję, całkowicie niesprowokowana, całkowicie nieuzasadniona – ocenił.

Poinformował, że Wielka Brytania wysłała na Ukrainę sześć kolejnych samolotów z pomocą medyczną, a w najbliższych dniach polecą tam kolejne. Jak sprecyzowało ministerstwo zdrowia, w już wysłanych transportach znalazło się 650 tys. artykułów, w tym zestawy do opatrywania ran, igły, strzykawki, linie dożylne, monitory, pompy infuzyjne i sprzęt ochronny.

Wielka Brytania obiecała Ukrainie pomoc w wysokości ponad 400 milionów funtów, w tym pomoc humanitarną i wsparcie ekonomiczne.

Relacja na żywo: Atak Rosji na Ukrainę. 17. doba agresji

Szpital położniczy w Mariupolu (09.03.2022)twitter.com/StratCom_AFU

Atak na szpital i zaprzeczenia rosyjskiej propagandy

Jedną z ostrzelanych placówek jest szpital położniczy w Mariupolu, który w środę stał się celem rosyjskich najeźdźców. Rada miejska poinformowała, że budynek został całkowicie zniszczony.

Rosjanie zbombardowali szpital dziecięcy w Mariupolu. Władze opublikowały nagranie [9.03.2022]Twitter/@ArmedForcesUkr

Zdjęcia ciężarnych kobiet ewakuowanych ze szpitala w Mariupolu obiegły świat. Zwłaszcza dwa stały się ikoniczne: ciężarnej kobiety wynoszonej na noszach i drugie – uciekającej blondynki o zakrwawionej twarzy. Rosyjscy propagandziści przekonujący, że atak na szpital to jedna wielka inscenizacja, twierdzili, że wystąpiła w niej blogerka urodowa Marianna Podgurskaja. Kobieta, która zawodowo zajmuje się kosmetykami i makijażem, miała się ucharakteryzować na ofiarę bombardowania. W ostatnich miesiącach rzeczywiście była w ciąży.

Ciężarna pacjentka zbombardowanego szpitala położniczego w Mariupolu w Ukrainie (09.03.2022)Evgeniy Maloletka/AP/East News

Sprawę opisał Konkret24: “Nie ma dowodów, że któraś z ciężarnych kobiet ze słynnych zdjęć to właśnie Podgurskaja. Choć 11 marca ukraińska dziennikarka Olga Tokariuk opublikowała zdjęcie kobiety ciężarnej schodzącej ze schodów i nazwała ją Marianną, czym pośrednio potwierdziła jej tożsamość. Przekazała informację od krewnej tej kobiety: 10 marca wieczorem bohaterka fotografii urodziła córkę. Wciąż przebywa w bombardowanym Mariupolu”.

W Mariupolu zginęły trzy osoby, w tym dziecko, a 17 osób zostało rannych.

Prezydent Ukrainy: okłamują Rosjan, że w szpitalu w Mariupolu nie było pacjentów, dzieci

Prezydent Ukrainy: okłamują Rosjan, że w szpitalu w Mariupolu nie było pacjentów, dzieci

Atak Rosji na Ukrainę – oglądaj program specjalny w TVN24

Źródło zdjęcia głównego: twitter.com/StratCom_AFU

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj