Szef MSZ Ukrainy: Rosja niszczy nasze miasta, my niszczymy jej gospodarkę

0
167

Ukraina wraz z partnerami prowadzi wielką kampanię deputinizacji świata – oświadczył w środę szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba. – Z Rosjanami zrywane są umowy. Współpraca z Rosjanami, z tymi, kto popiera rosyjską agresję, stała się niemoralna, nie do przyjęcia – powiedział.

Rosja niszczy nasze miasta, my niszczymy jej gospodarkę – oświadczył Dmytro Kułeba podczas briefingu online.

Relacja tvn24.pl: Atak Rosji na Ukrainę

– Współpraca z Rosjanami, z tymi, kto popiera rosyjską agresję, stała się niemoralna, nie do przyjęcia – powiedział Kułeba. Jak dodał, ponad 100 firm gigantów całkowicie albo częściowo wstrzymało działalność w Rosji, albo planują to zrobić. Są wśród nich między innymi: DHL, Apple, Google, Twitter, Lenovo, Spotify, Tesla, Visa, MasterCard, Adidas.

Stwierdził, że siedem rosyjskich banków, które mają być odłączone od systemu SWIFT, nie są ostatnimi. – Wszystkie banki Federacji Rosyjskiej mają być odłączone od systemu SWIFT. W innym wypadku te transakcje i pieniądze, które będą przechodzić przez system, będą zmazane krwią ukraińskich niewinnych obywateli, kobiet, dzieci, którzy zginęli pod uderzeniami rosyjskiej agresji – powiedział Kułeba.

– Bez przesady zębami wygryzaliśmy każdy z tych banków – zaznaczył Kułeba i stwierdził, że sankcja przewidująca odłączenie od SWIFT była “najcięższą”, o jaką przyszło walczyć ukraińskiej dyplomacji. – Ale przełamaliśmy psychologiczną barierę partnerów – dodał.

Czytaj także: JAK DZIAŁA SYSTEM SWIFT I CO MOŻE STRACIĆ ROSJA? >>>

Dwa samoloty szturmowe Su-25 uderzyły w budynki cywilne w okolicach KijowaTelegram @operativnozsu

Kułeba: chcemy analizy tego, na jakiej podstawie Rosja jest w Radzie Bezpieczeństwa ONZ

Jak poinformował minister, na Ukrainę jadą z 16 krajów ochotnicy, którzy są gotowi ramię w ramię z ukraińskim narodem walczyć przeciwko agresorowi. Przekazał, że ich łączna liczba już przekroczyła 1000 osób, stale nadchodzą kolejne zgłoszenia.

Kułeba poinformował też, że Ukraina chce rzetelnej analizy prawnej tego, na jakiej podstawie Rosja pozostaje stałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ. – Jesteśmy przekonani, że kiedy ta analiza prawna zostanie przeprowadzona, okaże się, że Rosja w Radzie Bezpieczeństwa ONZ jest nielegalnie – dodał.

Atak Rosji na Ukrainę – oglądaj program specjalny w TVN24

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/SERGEY KOZLOV

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj