Ta gwiazda mknie przez kosmos, pozostawiając za sobą cząstki antymaterii

0
254

Oto PSR J2030+4415 – martwa gwiazda, która leci przez kosmos z zawrotną prędkością. Jak poinformowali naukowcy, pozostawia za sobą ogromny ślad składający się z cząstek materii i antymaterii.

J2030 to pulsar – bardzo zmagnetyzowana gwiazda neutronowa, która wysyła wiązkę promieniowania elektromagnetycznego. Jest oddalona od Ziemi o 1600 lat świetlnych. Jej średnicę szacuje się na około 20 kilometrów, zaś tempo poruszania się w przestrzeni kosmicznej na około 450 kilometrów na sekundę.

Obiekty tego typu powstają w wyniku zapadania się rdzeni gwiazd, których masa wynosiła od ośmiu do 30 razy więcej niż masa naszego Słońca. Często mają bardzo gęste i silne pola magnetyczne. Pulsar rotują z dużą prędkością. Na przykład J2030 obraca się z prędkością trzech razy na sekundę, a w porównaniu z niektórymi znanymi pulsarami to i tak niewiele.

Pulsary emitują strumienie naładowanych cząstek, które są zwykle ograniczone przez ich pole magnetyczne.

PSR J2030+4415 na zdjęciu rentgenowskimNASA/CXC/Stanford Univ./M. de Vries; Optical: NSF/AURA/Gemini Consortium

Wyciek cząstek

Ponieważ J2030 pędzi przez przestrzeń kosmiczną, jego strumień zdaje się podążać za nim. Przed nim znajduje się zaś tak zwany „bow shock”, a więc zjawisko powstające w wyniku interakcji obiektu z przepływającą plazmą (np. taką jak wiatr słoneczny). Badaczom wydaje się, że jakieś 20-30 lat temu „bow shock” znacząco zwolnił, co mogło sprawić, że gwiazda dogoniła go i przebiła się przez niego.

– To prawdopodobnie spowodowało wyciek cząstek – wyjaśnił astronom Roger Romani z Uniwersytetu Stanforda. – Pole magnetyczne wiatru pulsara połączyło się z międzygwiezdnym polem magnetycznym, a wysokoenergetyczne elektrony i pozytony wyleciały przez dyszę utworzoną z połączenia – dodał.

Wydaje się, że cząstki wydostające się z wiatru gwiazdy przyspieszają wzdłuż linii międzygwiezdnego pola magnetycznego do prędkości równej około jednej trzeciej prędkości światła. Powoduje to, że wiązka świeci jasno w promieniowaniu rentgenowskim i ostatecznie może dotrzeć nawet do Ziemi.

Źródło zdjęcia głównego: X-ray: NASA/CXC/Stanford Univ./M. de Vries; Optical: NSF/AURA/Gemini Consortium

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj