Tajwan przeprowadził ćwiczenia wojskowe na wyspie niedaleko wybrzeża Chin

0
109

W środę tajwańskie wojska lądowe przeprowadziły ćwiczenia na wyspie Dongyin, niedaleko wybrzeża Chin. Manewry zbiegają się w czasie ze wzrostem napięcia w Cieśninie Tajwańskiej oraz z inwazją Rosji na Ukrainę. W oficjalnym przekazie Ministerstwo Obrony w Tajpej przekazało, że są to rutynowe ćwiczenia.

Dongyin jest jedną z wysp archipelagu Matsu należącego do Tajwanu i znajdującego się zaledwie 30 kilometrów od wybrzeża Chińskiej Republiki Ludowej. Archipelag ten stanowi newralgiczny punkt, który może stać się pierwszym celem ataku chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej.

Jak zauważają lokalne media, ćwiczenia zorganizowane przez Okręgowe Dowództwo Wojsk Lądowych w Dongyin odbyły się zaledwie miesiąc po pojawieniu się bliżej niezidentyfikowanego chińskiego samolotu w bliskiej odległości od wyspy. Tajwańskie wojsko podejrzewało, że samolot sprawdzał zdolności reagowania kraju na zagrożenie.

Czytaj też: Chińskie samoloty naruszyły strefę identyfikacji obrony powietrznej Tajwanu

Tajwańskie wojska lądowe przeprowadziły ćwiczenia na wyspie Dongyin w bliskiej odległości od wybrzeża ChinPAP/EPA

Przygotowani na chińską agresję

Według komunikatu na stronie internetowej Ministerstwa Obrony Tajwanu, środowe ćwiczenia miały na celu przede wszystkim poprawę ogólnych zdolności bojowych żołnierzy oraz zapewnienie bezpieczeństwa wyspie Dongyin.

Ćwiczenia zbiegły się w czasie również z informacją ujawnioną w dokumencie rosyjskich służb specjalnych, jakoby Chiny rozważały atak na Tajwan jesienią tego roku. Minister spraw zagranicznych Tajwanu Joseph Wu skomentował w środę, że Tajwan jest stale przygotowany na atak ChRL, ale nie potwierdził wiarygodności tego dokumentu.

Czytaj też: Prezydent Tajwanu ostrzega Chiny przed „militarnym ryzykanctwem”

W tym samym czasie raport tajwańskiej agencji wywiadowczej, Biura Bezpieczeństwa Narodowego (NSB), wskazał, że Chiny mogą próbować wykorzystywać w niedalekiej przyszłości kwestię inwazji Rosji na Ukrainę do zwiększenia presji na Tajwan poprzez użycie taktyk hybrydowych.

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj