“To najważniejszy kontrakt zbrojeniowy od lat”. Kongres USA wyraził zgodę na sprzedaż Polsce czołgów Abrams

0
97

Najpierw “zielone światło” dał Departament Stanu, teraz Kongres USA. Jest zgoda na zakup przez Polskę 250 amerykańskich czołgów Abrams – poinformował w mediach społecznościowych Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. Zgodnie z zapowiedziami MON, pierwsze maszyny powinny trafić do Polski w 2022 roku.

Ministerstwo Obrony Narodowej już w ubiegłym roku zapowiedziało chęć zakupienia 250 amerykańskich czołgów. W połowie lutego br. Departament Stanu USA wyraził zgodę na sprzedaż Polsce 250 czołgów Abrams w najnowocześniejszej wersji M1A2 SEPv3. Teraz “zielone światło” na zakupu maszyn przez Polskę wyraził Kongres USA, o czym poinformował w mediach społecznościowych minister Mariusz Błaszczak.

>>>

“Wojsko Polskie się wzmacnia! Kongres USA wyraził zgodę na sprzedaż Polsce 250 czołgów Abrams. To już ostatni ważny krok przed podpisaniem umowy na ich zakup. To najważniejszy kontrakt zbrojeniowy od lat” – napisał szef MON.

Zgodnie z zapowiedziami MON pierwsza partia maszyn powinna trafić do Polski w 2022 r. Czołgi są produkowane przez koncern General Dynamics w fabryce w Limie w stanie Ohio.

Czołgi Abrams

Od czasu I i II wojny w Zatoce Perskiej (w 1991 i 2003 roku) czołg M1 Abrams cieszy się sławą “niezniszczalnego” i jest jednym z symboli potęgi amerykańskiej armii i techniki wojskowej USA. Jednym z powodów wyjątkowej na tle innych czołgów przeżywalności pojazdu oraz jego załogi jest całkowite odseparowanie amunicji od przedziału, w którym znajdują się ludzie.

Głównym uzbrojeniem czołgu jest armata gładkolufowa M256 kalibru 120 mm. Do dodatkowego uzbrojenia można zaliczyć trzy karabiny maszynowe: 12,7 mm M2 i dwa 7,62 mm M240. Czołg napędza silnik turbowałowy o mocy 1500 koni mechanicznych, który jest w stanie rozpędzić maszynę do prędkości około 70 kilometrów na godzinę.

Producent informuje, że w najnowszej wersji zwiększono możliwości układu elektrycznego, poprawiono systemy sieciowe oraz komunikacji i przede wszystkim ulepszono opancerzenie, “by zmniejszyć podatność czołgu na improwizowane urządzenia wybuchowe (IED)”.

Czołg M1A2 AbramsPAP/Adam Ziemienowicz

Czołgi M1 Abrams w różnym standardzie znajdują się na wyposażeniu wojsk Maroka, Kuwejtu, Iraku, Egiptu, Australii, Arabii Saudyjskiej i wkrótce Tajwanu. Były używane zarówno w wojnie w Afganistanie, jak i wojnie w Iraku w służbie Stanów Zjednoczonych. Irackie Abramsy brały udział w wojnie przeciwko Państwu Islamskiemu (IS), a saudyjskie podczas wojny domowej w Jemenie.

Czołg został nazwany imieniem generała Creightona Abramsa, dowódcy wojsk amerykańskich biorących udział w wojnie wietnamskiej w latach 1968-1972.

Źródło zdjęcia głównego: Twitter, Mariusz Błaszczak

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj