Władysław Barański „Dziunek” nie żyje. „Król kaskaderów” zagrał w kilkuset filmach

0
266

Kaskader Władysław Barański „Dziunek” nie żyje. Występował w kilkuset filmach, między innymi „Piratach” Romana Polańskiego i „Liście Schindlera” Stevena Spielberga. Współpracownicy mówili o nim, że jest królem polskich kaskaderów.

Władysław Barański zmarł w Łodzi w poniedziałek, 14 marca, tuż przed swoimi 81. urodzinami. O jego śmierci poinformowała między innymi Krystyna Zamysłowska, związana przez lata z Muzeum Kinematografii w Łodzi. „Zmarł Władysław Barański 'Dziunek’ – najbardziej znany polski kaskader – król kaskaderów” – napisała na Facebooku.

Władysław BarańskiFakty/TVN

„Zagrał w ponad 400 filmach m.in. w 'Piratach’ Romana Polańskiego” – przypomniała. W produkcji tej „Dziunek” wystąpił wspólnie z mistrzem olimpijskim w pchnięciu kulą z 1972 roku Władysławem Komarem i polskim aktorem Eugeniuszem Priwieziencewem.

Zamysłowska wymieniała też, że Barański grał również w „Liście Schindlera” Stevena Spielberga, filmach Jerzego Hoffmana, Jerzego Kawalerowicza i Kazimierza Kutza”.

Łysiak wspomina Barańskiego. „Odchodzą legendy”

Barańskiego w mediach społecznościowych wspominał też pisarz, eseista historyczny i scenarzysta Tomasz Łysiak.

„Jaka smutna wiadomość. 'Dziuniek’ uczył mnie jazdy konno na oklep i opiekował się 'kaskadersko’ w trakcie zdjęć do 'Cyngi’ – filmu Leszka Wosiewicza z 1991 roku” – wspominał na Facebooku. „Nigdy go nie zapomnę… Czas biegnie nieubłaganie, odchodzą legendy. Świeć Panie nad jego duszą, niech odpoczywa w Pokoju Wiecznym” – dodał Łysiak.

Źródło zdjęcia głównego: Fakty/TVN

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj