To nie spadek popytu na pracowników, lecz ich deficyt jest głównym problemem agencji pracy tymczasowej. Co to oznacza?

Polska bije rekordy pod względem liczby pośredników pracy: na koniec 2023 r. do Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia było wpisanych ponad 8,7 tys. podmiotów – podaje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Ponad 5 tysięcy z nich to agencje pracy tymczasowej. Tylko w ubiegłym roku dzięki nim pracę znalazło prawie 400 tys. osób, w tym po- nad 150 tys. za granicą, głównie w Niemczech. Pracownicy tymczasowi zwykle wykonują proste zadania na produkcji, są magazynierami, opera- torami maszyn. Ale w wielu krajach, np. Holandii i Japonii, pracują także w sektorze publicznym. Ten model zatrudnienia staje się też popularny wśród wykształconych specjalistów, którym często bardziej opłaca się działać przy różnych projektach niż w jednej firmie.

Zyski mają też przedsiębiorstwa korzystające z pracowników tymczasowych, to m.in. obniżenie kosztów związanych z zatrudnianiem personelu i dostęp do wykwalifikowanych pracowników. Choć z tym ostatnim bywa różnie. Jak podaje Polskie Forum HR, wyzwaniem są trudności z pozyskaniem kandydatów – w 2024 r. liczba pracowników tymczasowych kwartał do kwartału spadła o 15 proc. Stałym problemem są też okresy przestoju – w grudniu i maju skłonność do pracy tymczasowej wiążącej się z wyjazdem poza dom spada do zera.

Od lat powraca też temat standardów na rynku agencji pracy. Te rozpoczynające działalność często nie są do tego odpowiednio przygotowane (stąd wysoki odsetek wykreśleń z rejestru, jako konsekwencja zaległości w płatnościach) i nie dbają o swoich pracowników. Dojrzałe, sprawdzone agencje otaczają ich opieką od początku – zapewniają transport do miejsca docelowego, zakwaterowanie w pobliżu zakładu i wsparcie koordynatora, do którego mogą zwrócić się w razie problemów.

Jakich? Czasem jest to postawa pracodawcy, który traktuje pracę tymczasową jako podstawienie „na zakład” kilku ludzi i traktuje ich gorzej niż swoich etatowych. Jak podkreślają przedstawiciele renomowanych agencji, praca tymczasowa to oczywiście elastyczna forma zatrudnienia, natomiast nie może być powodem do gorszego traktowania pracownika. W świetle przepisów są to pełnoprawni pracownicy, tyle że zatrudnieni przez zewnętrze źródło. Wcale nie gorsze.

Sławomir Kazimierczuk, Operations Director, IDEAL Work

Agencje pracy tymczasowej stoją przed wyzwaniami związanymi z postępującą automatyzacją magazynów i rosnącą popularnością outsourcingu procesów logistycznych. Wiele osób zatrudnionych wcześniej na stanowiskach manualnych nie posiada wymaganych kwalifikacji, dlatego nasza agencja kładzie nacisk na szkolenia i rozwój kompetencji. Koncentrujemy się na precyzyjnym dopasowywaniu kandydatów do specyficznych potrzeb pracodawców. Wyzwaniem jest też konieczność ciągłej adaptacji do zmian technologicznych i organizacyjnych. Monitorujemy trendy rynkowe oraz elastycznie dostosowujemy ofertę do potrzeb klientów. Kładziemy nacisk na rozwój kadry menedżerskiej średniego i wyższego szczebla, aby jeszcze lepiej sprostać wyzwaniom.

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version