Krótszy tydzień pracy postulowała nie tylko Lewica, ale również Koalicja Obywatelska. Polacy są jednym z najdłużej pracujących narodów w Europie. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk już w marcu zapowiadała, że w trakcie obecnej kadencji Sejmu chce skrócić czas pracy Polaków. Wyraziła też opinię, że jej zdaniem korzystniejszy byłby czterodniowy tydzień pracy, a nie skrócenie czasu pracy do 35 godzin w tygodniu.
W tej sprawie wypowiedział się już główny inspektor pracy Marcin Stanecki, który uważa, że skracanie czasu pracy to proces nieunikniony. Centralny Instytut Ochrony Pracy ma przez rok badać, jak wprowadzenie tego rozwiązania wpłynie na pracownika. Od wyników tych badań zależą ostateczne decyzje.
Krótszy tydzień pracy. W Lesznie pracują 35 godzin tygodniowo
Urząd Miasta Leszna, nie czekając na ostateczne decyzje, już testuje krótszy tydzień pracy.
To decyzja prezydenta miasta Grzegorza Rusieckiego, który objął swoje stanowisko w maju b.r. Pracownicy Urzędu Miasta Leszna pracują 35 godzin w tygodniu. Rozwiązanie wychodzi naprzeciw oczekiwaniom urzędników, ale bierze również pod uwagę potrzeby mieszkańców.
Dlatego 35-godzinny tydzień pracy nie polega tu na odjęciu z grafiku jednej godziny każdego dnia tygodnia. W poniedziałki urzędnicy pracują dłużej, od 7:00 do 18:00 w okresie wakacyjnym i od 8:00 do 18:00 przez resztę roku. Przez resztę tygodnia urząd miasta pracuje półtorej godziny krócej, czyli od 7:00 do 14:00.
Wynagrodzenie pracowników nie uległo w związku z tym zmianie.
Jak się sprawdza krótszy tydzień pracy w Lesznie?
Nowe rozwiązanie będzie testowane w urzędzie miasta przez trzy miesiące. Obecnie, po trzech tygodniach prezydent miasta ocenia je dobrze. Nie narzeka również na skargi ze strony mieszkańców. Na pytanie: Jak się sprawdza krótszy tydzień pracy w Lesznie, odpowiada konkretnie:
Z mojego punktu widzenia to oznacza, że pracujemy krócej, ale efektywniej. Natomiast nie pracujemy mniej, bo ta praca, która jest do zrobienia, musi być wykonana
~ Prezydent Leszna Grzegorz Rusiecki dla portalsamorzadowy.pl
Prezydent zaznacza też, że co tydzień naczelni poszczególnych wydziałów przekazują mu informacje o tym, czy wszystkie sprawy są załatwiane w terminie. Jeśli po trzech miesiącach okaże się, że system działa, 35-godzinny tydzień pracy pozostanie w urzędzie na stałe.