Po tym jak Jarosław Kaczyński ogłosił zamiar oddania orderu Ukrainie kolejni politycy jego partią idą tym śladem. „Z szacunku dla ofiar zbrodni wołyńskiej i lojalności wobec prezydenta RP Karola Nawrockiego, a także jako wyraz sprzeciwu wobec eskalacji konfliktu przez ukraińskie elity polityczne – zwracamy otrzymane odznaczenia ukraińskie” – podkreślono w oświadczeniu, pod którym podpisali się politycy PiS: Mariusz Błaszczak, Marek Kuchciński, Zbigniew Rau oraz Jacek Saryusz-Wolski.
„Bardzo Panom dziękujemy za tę solidarność z całym Narodem Polskim i kolejny dowód na wielki patriotyzm” – skomentował Przemysław Czarnek. Błaszczak w mediach społecznościowych zaznaczył, że otrzymał order za zasługi. Przewodniczący klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości wyjaśnił, że jego decyzja to m.in. „gest solidarności ze wszystkimi rodzinami, które od dziesięcioleci czekają na możliwość godnego uczczenia swoich najbliższych, a dziś wciąż napotykają na przeszkody”.
Politycy PiS oddają odznaczenia ukraińskie. Adam Bielan i Jacek Saryusz-Wolski dołączają do kolegów
Jednocześnie chwalił głowę państwa, która według niego pokazała, że „pamięć o polskich ofiarach i godność naszego państwa nie podlegają negocjacjom”. „Prawdziwe pojednanie można budować wyłącznie na fundamencie prawdy i szacunku dla ofiar” – podsumował Błaszczak. Swoje odznaczenie zdecydował również oddać europoseł Adam Bielan, który wspomniał o „haniebnej polityce władz ukraińskich”.
„To nie są działania przeciwko narodowi ukraińskiemu. Należy nadal wspierać Ukrainę w walce z Rosją licząc na jak najszybsze zwycięstwo Kijowa. Wróg jest w Moskwie. Dobry sojusz i wspólna przyszłość musi opierać się jednak na wzajemnym szacunku, zrozumieniu i prawdzie. Oczekuję od strony ukraińskiej opamiętania i natychmiastowego odejścia od polityki tożsamościowej opartej na bestialskiej zbrodni i kłamstwie wołyńskim” – podsumował polityk PiS.


