Ursula von der Leyen, szefowa Komisji Europejskiej, podkreśliła w lutym tego roku, że powinien zostać utworzony urząd komisarza ds. obrony – przypomina „Politico”. Zapowiedziała, że zajmie się ustanowieniem nowej funkcji, jeśli po czerwcowych wyborach zostanie wskazana na kolejną kadencję. Wskazała ponadto, że stanowisko mógłby objąć polityk z Europy Środkowo-Wschodniej.
Jak informowaliśmy na Gazeta.pl, szefowa Komisji Europejskiej wróciła do tematu podczas niedawnej wizyty w Katowicach. – Chciałabym zaproponować powołanie pełnoetatowego komisarza ds. obrony. To będzie nowe stanowisko. Komisarz wspierałby najnowocześniejszy europejski przemysł obronny – potwierdziła podczas kongresu, w którym uczestniczył również premier Donald Tusk. Więcej na ten temat w poniższym artykule:
Polska będzie zabiegać o stanowisko unijnego komisarza ds. obrony. Ewa Kopacz: Znam osoby, które mają doświadczenie
W niedzielę Ewa Kopacz, wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego, potwierdziła, że w nowej kadencji Polska będzie zabiegać o przydzielenie stanowiska komisarza ds. obrony jej przedstawicielowi. – Mówimy o komisarzu w czasach szczególnych, kiedy za naszą wschodnią granicą toczy się wojna. Myślę, że będziemy bardzo zabiegać o komisarza ds. obrony, który będzie przygotowywał nie tylko strategie na czas pokoju, ale będzie też rozpoznawał zagrożenia – powiedziała w rozmowie z Polską Agencją Prasową.
Kopacz nie wskazała jednak wprost możliwego kandydata oraz zaznaczyła, że za ostateczną decyzję w tej sprawie odpowiadać będzie premier. – Jako polityk niewątpliwie znam takie osoby, które mają doświadczenie i z obronności, i z polityki zagranicznej – stwierdziła jednak.
Warto w tym miejscu przypomnieć, że już w lutym tego roku media wskazywały jako potencjalnego kandydata Radosława Sikorskiego. Według nieoficjalnych doniesień o objęcie stanowiska nowego komisarza miał zabiegać sam minister spraw zagranicznych. W staraniach tych popierać miał go również premier Tusk – informował portal informacyjny Euractiv. Więcej na ten temat w poniższym artykule:
Ewa Kopacz o polityce obronnej Unii Europejskiej: Wspólnie będziemy silniejsi niż pojedynczo
Ewa Kopacz została również zapytana, jak powinna wyglądać polityka obronna Unii Europejskie? W odpowiedzi podkreśliła, że, „wspólnie będziemy silniejsi niż pojedynczo”. – Jeśli mówimy o produkcji zbrojeniowej, to ta produkcja będzie silniejsza, kiedy będziemy rozdzielać między sobą pewne dziedziny. Jedni będą lepsi w budowaniu dronów, inni – tak jak my – w produkcji prochu i karabinków – stwierdziła.
Podczas sobotniej wizyty na granicy polsko-białoruskiej premier Donald Tusk podkreślił, że „nie ma żadnych wątpliwości, że cała Europa będzie musiała zainwestować w bezpieczeństwo wschodniej granicy Polski”. – Nie ma limitów środków, jeśli chodzi o bezpieczeństwo Polski i zabezpieczenie polskiej granicy. Przekonacie się państwo, że możecie na nas liczyć, zarówno jeśli chodzi o sprzęt jak i technologię oraz wyposażenie – powiedział funkcjonariuszom Straży Granicznej i żołnierzom. Więcej na ten temat w artykule: „Tusk bezkompromisowo o bezpieczeństwie Polski na granicy z Białorusią. Złożył mocną deklarację”.