Projekt „Owoce i warzywa w szkołach” promowany przez Ministerstwo Rolnictwa przeprowadzono w kilku szkołach we włoskim regionie Emilia-Romania. W ramach projektu rozdano uczniom półkilogramowe pojemniki z pomidorkami koktajlowymi. Jak się okazało, warzywa (według naukowców pomidor jest owocem, jednak ze względu na jego zastosowanie kulinarne jest traktowany jako warzywo – red.) były powodem licznych problemów zdrowotnych wśród uczniów i nauczycieli.
Masowe zatrucia we włoskich szkołach. Uczniom i nauczycielom zaszkodziły pomidorki koktajlowe
Jak wynika z informacji przekazanych przez włoską gazetê „il Fatto Quotidiano”, objawy pojawiły się zaraz po spożyciu pomidorków koktajlowych 9 maja. Zatrucie pokarmowe zgłosiło tego samego dnia 132 uczniów oraz siedmioro nauczycieli. Dwoje uczniów z powodu złego samopoczucia zgłosiło się do szpitala. Do incydentu doszło w rejonie Modeny, w szkołach podstawowych Emilio Po i Galilei. Do lekarzy zgłosiło się również dwoje dzieci z miasta Forli. Problemy pojawiły się także w placówkach w Rimini i Faenza. Dyrekcje szkół potwierdziły, że warzywa zostały dostarczone przez Ministerstwo Rolnictwa.
Projekt przewidywał również dostarczenie do szkół m.in. truskawek i marchwi. W związku z incydentem został jednak odwołany. – Biorąc pod uwagę objawy spowodowane spożyciem rozdawanych dziś warzyw, projekt zostaje odwołany. Dystrybucja była prowadzona przez Ministerstwo Rolnictwa. Poinformujemy ministerstwo o tym, co się stało – poinformował dyrektor jednej ze szkół.
Włochy. Wstrzymano projekt, trwają badania pomidorów
Giuseppe Diegoli, szef sektora prewencji zbiorowej i zdrowia publicznego w regionie Emilia-Romagna, zalecił tymczasowe zawieszenie konsumpcji pomidorów koktajlowych w szkołach do czasu zakończenia testów analitycznych.
„Objawy można przypisać spożyciu pomidorów koktajlowych w ramach projektu 'Owoce i warzywa w szkołach’ i wystąpiły z bardzo krótkim okresem opóźnienia w stosunku do spożycia (15-30 minut). Charakteryzowały się nudnościami i wymiotami związanymi w niektórych przypadkach z pieczeniem błon śluzowych jamy ustnej. U niektórych dzieci te dwa rodzaje objawów występowały razem, u innych osobno” – przekazano w komunikacie, cytowanym przez gazetę „Il Resto del Carlino”.
„Prosimy o wstrzymanie konsumpcji przedmiotowego produktu do czasu zakończenia trwających badań analitycznych, mających na celu identyfikację substancji związanej z genezą epizodu w próbkach pomidorów koktajlowych już pobranych przez właściwe organy lokalne” – dodano.