Instytut B61 i Science Center Singapore, we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych RP, z dumą zapraszają na wystawę „Zasada Kopernikańska” – trzymiesięczną ekspozycję, która w innowacyjny sposób łączy sztukę, naukę i interaktywne media.

Kuratorowany przez Jana Świerkowskiego projekt art & science stanowi unikalne połączenie retro-futurystycznych gier stworzonych we współpracy z Tomaszem Wlaźlakiem i głębokich refleksji nad przyszłością technologii oraz naszego miejsca we wszechświecie. Singapur, jedno z najnowocześniejszych miast na świecie, to idealna lokalizacja dla wystawy, która stawia fundamentalne pytania o przyszłość ludzkości.

„Zasada Kopernikańska” odnosi się do filozoficznej myśli, która zakłada, że Ziemia nie zajmuje uprzywilejowanego miejsca we wszechświecie – to tylko jedna z niezliczonych planet, na których mogło powstać życie. Aby zainspirować odwiedzających do głębszej refleksji nad tą ideą, Instytut B61 stworzył serię dziewięciu retrofuturystycznych gier, z których każda jest unikalnym projektem artystycznym.

Gracze mierzą się z przewrotnymi zadaniami udając się w nieznane, aby „betonować” dziewicze planety albo tłumić pokojowe protesty przemiłych kosmitów w odległych zakątkach Galaktyki. Projekt „Zasada Kopernikańska” powstał we współpracy z Tomaszem Wlaźlakiem, uznanym artystą wizualnym, który specjalizuje się w nowych mediach i sztuce cyfrowej. Ta unikalna fuzja świata nauki i sztuki pozwoliła połączyć estetykę retro, gry i filozofię w spójną całość, oferując nie tylko rozrywkę, ale również przestrzeń do wielowymiarowej refleksji.

— Zawsze zależało mi na tym, żeby mówić o wszechświecie w sposób jednocześnie przenikliwy i zabawny. Pamiętam, że śmiałem się do rozpuku czytając u Lema o kosmitach, którzy nie mogli pojąć, czemu ludziom przykro myśleć o tym, że ich kiedyś nie będzie, a nie jest im tak samo przykro rozmyślać o tym, że ich przedtem nigdy nie było. To właśnie takie paradoksy filozofii kosmosu i eksperymenty myślowe stały się inspiracją dla naszej wystawy, a lemowski duizm dał początek grze No-Life — mówi Jan Świerkowski, pomysłodawca wystawy.

Scenariusze dziewięciu stworzonych gier w przewrotny sposób odwołują się do aktualnych zagadnień filozoficznych i moralnych związanych z postępem technologicznym. Dark Side stawia przed odwiedzającymi misję utworzenia rezerwatu przyrody na Księżycu, konfrontując nas z problemem odpowiedzialności za przyszłe kosmiczne kolonie. W grze ZX Spartacus gracze wcielają się w przywódcę rewolucji maszyn, które uzyskały świadomość, zmuszając nas do przemyślenia, czym właściwie jest sztuczna inteligencja i jakie mogą być etyczne konsekwencje jej rozwoju. Natomiast Space Junk pozwala graczom doświadczyć wyzwania astronauty próbującego przedostać się przez zanieczyszczoną kosmiczną orbitę pełną odpadów – problem, który staje się coraz bardziej realny. Jak tłumaczy Świerkowski:

Dzisiejsze śmieci kosmiczne są jak pierwsze butelki wyrzucane do morza przez marynarzy 500 lat temu. Wtedy ocean wydawał się nieskończony, tak jak dziś przestrzeń kosmiczna, a jednak teraz widzimy, jak nasze działania wyniszczają oceany. Podobny błąd poznawczy sprawia, że zaśmiecamy kosmos, nie dostrzegając przyszłych konsekwencji, które przyjdzie nam ponieść.

Wystawa „Zasada Kopernikańska” jest kulminacją projektu, który wcześniej gościł na takich prestiżowych wydarzeniach, jak Sonar w Barcelonie, Berlin Science Week, w Planetarium w Madrycie, Kochi Biennale oraz European Capital of Science w Lejdzie. Teraz, w Singapurze, przez trzy miesiące odwiedzający będą mogli doświadczyć niepowtarzalnej mieszanki sztuki, nauki i filozofii, która przemawia zarówno do miłośników gier, jak i tych, którzy poszukują głębszych refleksji na temat naszej przyszłości.

— Po wernisażu nasze gry będą też dostępne online, co pozwoli każdemu, niezależnie od miejsca na Ziemi, doświadczyć naszej wizji przyszłości. Gry arcade to doskonała okazja, żeby zmierzyć się z pytaniami o przyszłość ludzkości i miejsce człowieka we wszechświecie – w sposób, który jest zarazem przystępny i wciągający — podkreśla Tomasz Wlaźlak.

Singapur, będący globalnym symbolem innowacji i postępu technologicznego, to idealne miejsce na tak futurystyczną wystawę, która porusza problemy pozornie należące wyłącznie do przyszłości, ale rozgrywające się tu i teraz.

To miasto przyszłości, gdzie technologia spotyka się z wizją. Nasze gry nie są zwykłą rozrywką – to narzędzia, które mają nas skłonić do zastanowienia się nad tym, jakie wartości zabierzemy ze sobą w naszą podróż w kierunku gwiazd. Forma wyrazu i styl retro pozwala nam w lekki sposób mówić o rzeczach niezwykle poważnych – mówi Świerkowski.

Singapur to nie ostatnie miejsce w Azji gdzie będzie można obejrzeć gry Instytutu B61 na żywo. W grudniu wystawa będzie miała swoją kolejną odsłonę w Panjim w Indiach podczas festiwalu Serendipity.

Wystawa „Zasada Kopernikańska” w Singapore Science Museum

Data otwarcia: 27.09.2024 — 31.12.2024

Miejsce: Singapore Science Museum, Singapur

Organizatorzy: Instytut B61, Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP, Singapore Science Museum

Partnerzy: Województwo Kujawsko-Pomorskie, Ambasada RP w Singapurze

Artyści: Jan Świerkowski, Tomasz Wlaźlak

Instytut B61 — międzynarodowy kolektyw artystów i naukowców, który łączy sztukę i naukę w innowacyjne projekty. Założony przez Jana Świerkowskiego, Instytut realizuje wydarzenia artystyczno-naukowe na całym świecie, angażując publiczność w unikalne interdyscyplinarne doświadczenia.

dr Jan Świerkowski — kurator i artysta, specjalizuje się w łączeniu nauki ze sztuką (art & science). Wielokrotnie prezentował swoją twórczość w Polsce i zagranicą, w tym podczas Biennale Kochi-Muziris 2023. Pełnił rolę kuratora wystawy Zrozumieć Wszechświat na EXPO w Dubaju 2020. Laureat Nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za Popularyzację Nauki w Polsce w 2017 roku. Stypendysta portugalskiego rządowego programudr Jan Świerkowski — kurator i artysta, specjalizuje się w łączeniu nauki ze sztuką (art & science). Wielokrotnie prezentował swoją twórczość w Polsce i zagranicą, w tym podczas Biennale Kochi-Muziris 2023. Pełnił rolę kuratora wystawy Zrozumieć Wszechświat na EXPO w Dubaju 2020. Laureat Nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za Popularyzację Nauki w Polsce w 2017 roku. Stypendysta portugalskiego rządowego programu dla naukowców FCT.

dr Tomasz Wlaźlak — artysta wizualny oraz wykładowca akademicki w katedrze Intermediów na wydziale Sztuk Pięknych w Toruniu, gdzie ukończył doktorat z zakresu nowych mediów. Jego prace pokazywane były na wielu międzynarodowych festiwalach zarówno w Polsce jak i za granicą.

Zadanie publiczne finansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w konkursie „Dyplomacja Publiczna 2024”

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version