„Rankiem 11 grudnia reżim w Kijowie przeprowadził atak rakietowy z użyciem zachodniej broni precyzyjnej na lotnisko wojskowe Taganrog w obwodzie rostowskim” – poinformowało rosyjskie ministerstwo obrony w mediach społecznościowych.
Rosja zapowiada odwet
„W toku śledztwa ustalono, że do ataku użyto sześciu amerykańskich pocisków balistycznych ATACMS” – dodano.
Według rosyjskiej armii dwa pociski ATACMS zostały „zestrzelone” przez systemy obrony powietrznej, a pozostałe zostały „przechwycone” przez „środki walki elektronicznej”.
W komunikacie poinformowano, że spadające odłamki rakiet „spowodowały „obrażenia wśród pracowników” bazy. Uszkodzone zostały także dwa budynki oraz kilka samochodów.
Strona rosyjska zapewniła, że odpowie na ukraiński atak. „Ten atak zachodnią bronią dalekiego zasięgu nie pozostanie bez odpowiedzi. Zostaną podjęte odpowiednie środki” – oznajmił rosyjski resort w komunikacie.
Ataku jak dotąd nie skomentowały ukraińskie władze. Wcześniej w środę na rosyjskich kanałach na Telegramie pojawiły się nagrania z domniemanego ataku na Taganrog, na których słychać było odgłosy eksplozji.
Rosja odpowie Oriesznikiem?
Niewykluczone, że Rosja odpowie na środowy atak wystrzeleniem rakiety Oriesznik. Agencja AP podała bowiem informację, że amerykański wywiad uważa, że Rosja może w nadchodzących dniach ponownie wystrzelić ten pocisk balistyczny w kierunku Ukrainy.
Cytowany przez AP przedstawiciel władz USA podkreślił, że Oriesznik uważany jest bardziej za sposób na zastraszenie Ukrainy niż „game changer” na polu walki.
Rosja po raz pierwszy użyła Oriesznika – pocisku balistycznego o pośrednim zasięgu – podczas ataku na miasto Dniepr 21 listopada.
Stało się to niedługo po tym, jak USA zezwoliły Ukrainie na użycie pocisków ATACMS, które umożliwiają Ukrainie przeprowadzanie ataków w głąb Rosji.
Czym jest ATACMS?
ATACMS to amerykański system rakietowy ziemia-ziemia, opierający się na (napędzanych paliwem stałym) pociskach balistycznych bardzo krótkiego zasięgu. Jest zaliczany do broni precyzyjnego rażenia. Ich zasięg ma wynosić do 300 km.
Zdaniem ekspertów przekazanie rakiet ATACMS o zwiększonym zasięgu da Ukraińcom możliwość przeprowadzania uderzeń przeciwko krytycznym celom, jakim są m.in. lotniska, centra łączności czy dowodzenia.