Wniosek do sądu w sprawie aresztu dla Tomasza Szmydta wpłynął w poniedziałek 13 maja. W poprzednim tygodniu prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego przyjął oświadczenie sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie Tomasza Szmydta o zrzeczeniu się ze skutkiem natychmiastowym urzędu.
Sąd zdecydował w sprawie aresztu dla Tomasza Smydta
Kiedy Sąd Dyscyplinarny przy Naczelnym Sądzie Administracyjnym uchylił immunitet, Prokuratura Krajowa wydała postanowienie o postawieniu mu zarzutów. Postępowanie w sprawie Tomasza Szmyudta toczy się na podstawie art. 130 Kodeksu karnego mówiącego o udziale w działalności obcego wywiadu i udzielania temu wywiadowi informacji mogących wyrządzić szkodę RP.
W poniedziałek 6 maja białoruskie media poinformowały, że sêdzia Tomasz Szmydt uciekł na Białoruś i poprosił o azyl polityczny. Były sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego miał poprosić stronę białoruską o opiekę i ochronę. Sędzia był zamieszany w tzw. aferę hejterską z czasów, kiedy Ministerstwem Sprawiedliwości kierował Zbigniew Ziobro. W Mińsku miał poprosić także o opiekę i ochronę.
Po ujawnieniu sprawy i ucieczce Tomasza Szmydta do Mińska premier Donald Tusk zwołał posiedzenie Kolegium do spraw służb specjalnych. Dwa spotkania odbyły się kolejno 8 i 10 maja. Szef rz±du poinformował, że minister-koordynator ds. służb specjalnych i nowy szef MSWiA Tomasz Siemoniak przygotował ustawę, na mocy której powstanie komisja badająca rosyjskie i białoruskie wpływy w Polsce.
***
Artykuł aktualizowany.