„Wejście Austrii do rosyjskiej sfery wpływów stworzyłoby proputinowski blok od Karpat aż po Wschodnie Alpy, tym samym stwarzając zagrożenie dla bezpieczeństwa Europy” – tłumaczy serwis Politico, powołując się na informacje uzyskane od pracowników agencji wywiadowczych.
Choć rząd sympatyzującej z Rosją FPÖ upadł w wyniku afery z 2019 r. związanej z próbą sprzedaży wpływów politycznych przez ówczesnego szefa ugrupowania kuzynce rosyjskiego oligarchy, dziś Wolnościowa Partia Austrii jest najbliżej wygranej w tegorocznych wyborach w kraju – zarówno do Parlamentu Europejskiego, samorządowych, mających odbyć się jesienią i najważniejszych – parlamentarnych.
Tymczasem, jak wyjaśnia Politico, działacze tego ugrupowania mieli realny wpływ na zdobycie przez Kreml wpływów w austriackich służbach specjalnych. Rosyjscy szpiedzy przez lata mieli infiltrować ośrodek austriackiego wywiadu – Federalny Urząd Ochrony Konstytucji i Kontrterroryzmu (BVT).
Operacja rozpoczęła się w 2015 r., a uczestniczyło w niej trzech agentów: zatrudniony w BVT Egisto Ott, ówczesny szef instytucji Martin Weiss oraz Jan Marsalek, CEO firmy Wirecard, która pełniła funkcję przykrywki dla całego przedsięwzięcia. Wszyscy troje mieli fabrykować dokumenty, a następnie przekazywać je mediom w celu doprowadzenia do kompromitacji BVT.
Ich cel został osiągnięty. Lider FPÖ Herbert Kickl, po przejęciu władzy w 2017 r. zlecił swojemu podwładnemu w ministerstwie spraw wewnętrznych Peterowi Goldgruberowi „wyczyszczenie” BVT. Wobec liderów agencji wywiadowczej przeprowadzono śledztwo, którego bazą były informacje przekazane przez Jana Marsaleka. Kluczowym świadkiem został Martin Weiss. Skompromitowany Urząd Ochrony Konstytucji i Kontrterroryzmu został zamknięty w 2021 r.
Widmo sukcesu proputinowskiej partii w Austrii
Informacje na temat zaangażowania rosyjskich szpiegów w infiltrację i doprowadzenie do upadku agencji pozyskały amerykańskie CIA i brytyjskie MI5. Rozpoczęta obława na kremlowskich agentów nie przyniosła jednak oczekiwanych skutków. Martin Weiss w 2021 r. zdołał uciec do Dubaju, a Jan Marsalek ukrył się w Rosji. Służbom udało się aresztować Egisto Otta. Do zatrzymania doszło w kwietniu bieżącego roku.
W przypadku wygranej FPÖ w tegorocznych wyborach parlamentarnych, szefem rządu Austrii zostanie najprawdopodobniej zamieszany w aferę z BVT Herbert Kickl. Jak przestrzega Politico, jego sukces może przyczynić się do rozszerzenia wpływów Władimira Putina w Europie i stanowić realne zagrożenie dla bezpieczeństwa na kontynencie.
Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage – polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!