Australijczycy zwycięzcami Speedway of Nations 2022. Polacy wielkim rozczarowaniem

0
106

TAK RELACJONOWALIŚMY NA ŻYWO FINAŁOWE ZAWODY SPEEDWAY OF NATIONS 2022

Speedway of Nations w 2018 roku zastąpiło Drużynowy Puchar Świata, w którym Biało-Czerwoni odnosili wiele sukcesów. W nowej formule dotychczas mieli w swoim dorobku trzy srebrne i jeden brązowy medal. W sobotę niestety nie zdołali go powiększyć, nie wspominając nawet o wskoczeniu po raz pierwszy na najwyższy stopień podium.

Polacy awansowali do decydujących zawodów w Vojens po zajęciu trzeciego miejsca w pierwszym półfinale. Musieli wówczas uznać wyższość Australijczyków i Finów, ale w barażu uratowali się przed odpadnięciem, pokonując Niemców.

Drugi półfinał zdominowali Szwedzi i Czesi, a broniący tytułu Brytyjczycy przedarli się przez baraż. Stawkę sobotniego finału uzupełnili gospodarze imprezy, którzy nie musieli bić się o awans.

Polacy rozczarowali

Finałowe zmagania otworzyła potyczka Duńczyków z Czechami. Vaclav Milik zyskał przewagę po starcie i nie oddał już prowadzenia. Finiszujący za jego plecami Leon Madsen i Mikkel Michelsen cieszyli się jednak z zespołowego zwycięstwa 5:4.

Brytyjczycy pozbawieni swojego lidera Taia Woffindena, który poprzedniego dnia doznał kontuzji na treningu rowerowym, rozpoczęli rywalizację od wygranej 7:2 z Finami. Z Danielem Bewley’em i Robertem Lambertem w powtórce musiał walczyć osamotniony Timo Lahti, gdyż Timi Salonen upadł na łuku i został wykluczony.


Wideo: Eurosport
SON. Upadek Salonena podczas 2. biegu

Polacy po raz pierwszy zaprezentowali się w biegu 4., mierząc się z Czechami. Triumfował Bartosz Zmarzlik, uciekając wszystkim po starcie. Patryk Dudek niestety dojechał do mety za Kvechem i Milikiem. W efekcie to nasi południowi sąsiedzi zwyciężyli zespołowo 5:4.


Wideo: Eurosport
SON. Zmarzlik wygrał 4. bieg, ale Czesi lepsi od Polaków

Kolejnymi rywalami Biało-Czerwonych byli Szwedzi w biegu numer 7. Poza zasięgiem naszych żużlowców był Oliver Berntzon, ale Zmarzlik i Dudek poradzili sobie z Lindgrenem, wygrywając drużynowo 5:4.

Po dwóch seriach zestawienie otwierali Duńczycy (12 pkt), którzy w swoim drugim wyścigu nie dali szans Finom. Punkt do gospodarzy tracili Brytyjczycy, a na trzeciej lokacie z 10 oczkami znajdowali się Szwedzi. Dopiero za tą grupą plasowali się Polacy (9 pkt).


Wideo: Eurosport
SON. Zmarzlik drugi, a Dudek trzeci w 7. biegu

Liczyliśmy na to, że nasi reprezentanci wkrótce zaczną odrabiać straty do najlepszych, ale zamiast tego spotkało nas duże rozczarowanie. Różnica tylko się powiększała, szczególnie po przegranej 2:7 z Australijczykami w 10. biegu. Zapunktował w nim tylko Zmarzlik, dojeżdżając za Jackiem Holderem i Maksem Frickiem.


Wideo: Eurosport
SON. Australijczycy pokonali Polaków aż 7:2 w 10. biegu

Nadzieje Biało-Czerwonych na walkę o medale rozwiała ostatecznie konfrontacja z Brytyjczykami. W 14. biegu 4 punkty dla obrońców tytułu zdobył Bewley, a 2 oczka dorzucił Lambert. Rozdzielił ich Zmarzlik, a zastępujący Dudka Maciej Janowski zamknął stawkę.


Wideo: Eurosport
SON. Brytyjczycy pokonali Polaków 6:3 w 14. biegu

Po czterech seriach Polska miała zaledwie 14 punktów na swoim koncie, wyprzedzając tylko Finów. Prowadzili Duńczycy (23 pkt), a za nimi znajdowali się Czesi i Brytyjczycy (po 21 pkt), Szwedzi (20 pkt) oraz Australijczycy (18 pkt).

Polacy w końcówce fazy zasadniczej zawodów odnieśli wreszcie dwa zwycięstwa. Najpierw pokonali 6:3 Finów, a potem w takich samych rozmiarach ograli Duńczyków, gdy przewrócił się Madsen i został wykluczony z powtórki. To było jednak zbyt mało, by włączyć się do decydującej rozgrywki.


Wideo: Eurosport
SON. Zmarzlik wygrał powtórzony bieg 19., Janowski trzeci

Zabrakło w niej również m.in. gospodarzy zaliczanych do głównych faworytów imprezy. Oprócz niepowodzenia z Polakami doznali bolesnej porażki ze Szwedami (2:7), kończąc rywalizację dopiero na czwartym miejscu.


Wideo: Eurosport
SON. Szwedzi pokonali Duńczyków w 16. biegu

Obrońcy tytułu poskromieni w finale

Bezpośredni awans do finału wywalczyli Brytyjczycy (32 pkt), udowadniając, że dokonali dobrych poprawek po nerwowych w ich wykonaniu zawodach półfinałowych w Vojens.

Ich rywali wyłonił emocjonujący baraż pomiędzy drugimi w klasyfikacji Szwedami i trzecimi Australijczykami (po 30 pkt). Ci ostatni lepiej wyszyli ze startu, obejmując podwójne prowadzenie. Lindgren zdołał ich rozdzielić, ale gorzej spisał się Berntzon. Wdał się w zaciętą walkę z Frickiem i zaliczył upadek w końcówce. W efekcie Szwecja musiała zadowolić się brązowym medalem.


Wideo: Eurosport
SON. Australijczycy pokonali Szwedów w biegu barażowym

Australijczycy w wielkim finale znów znakomicie wystartowali, nie dając szans Brytyjczykom na obronę tytułu. Decydujący bieg wygrał Holder, a za nim finiszował Fricke przed Bewley’em i Lambertem.


Wideo: Eurosport
SON. Australia wygrała Speedway of Nations 2022

jac

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj