“Chciałbym, żeby ta rada trafiła dalej”. Poruszający wywiad chorego gracza Borussii

0
62

Haller przyszedł do Borussii z Ajaksu Amstredam za 31 milionów euro. To właśnie on miał zastąpić Erlinga Haalanda, który odszedł do Manchesteru City. Jednak nigdy nie zdołał pokazać próbki swoich możliwości w barwach BVB, nawet w nieoficjalnym spotkaniu. Podczas przedsezonowych badań zdiagnozowano u niego nowotwór.

Piłkarz mógł liczyć na wsparcie najbliższych, kolegów z zespołu i reszty futbolowego świata. Szybkiego powrotu do zdrowia życzył mu również prezydent Wybrzeża Kości Słoniowej Alassane Ouattara.

Zawodnik nie poddał się, przeszedł chemioterapię i dwie operacje. Wraz z początkiem 2023 roku wznowił treningi, na początku kondycyjne i siłowe. Teraz trenuje już z resztą zespołu. Jak twierdzi “Sport Bild”, we wtorek ma wystąpić w sparingowym meczu z Fortuną Duesseldorf.

“Limit opcji”

Iworyjczyk udzielił wywiadu niemieckiemu tygodnikowi. Wyznał,  że “nigdy” nie myślał o śmierci i podchodził do sprawy na zasadzie, że “musi przez to przejść”.

– Nie miałem wyboru. W tym przypadku był limit opcji. To nigdy nie zadziała na ciebie dobrze, jeśli wpędzisz się w depresję. Powiedziałem sobie: bądź pozytywny, bądź blisko rodziny i przyjaciół. Nie jesteś sam. Z nimi będzie łatwiej przez to przejść – powiedział.

Jednym z najtrudniejszych momentów było poinformowanie dzieci o chorobie. Wraz z żoną zastanawiali się, jak im to przekazać. Postanowili nagrać krótki film.

– Najtrudniej było im uświadomić, że choć teraz czuję się dobrze, to tak naprawdę jestem chory i spędzę w szpitalu kilka tygodni, a nawet miesięcy. Chcieliśmy być szczerzy, bo dzieci są mądre i mają dobrze wyrobione zmysły, więc nie zamierzaliśmy przed nimi niczego ukrywać. Na szczęście, przyjęły to dobrze. W domu często się śmiałem, bawiłem z nimi – tłumaczy.

“To może uratować życie”

Na koniec zawodnik zaapelował, by wszyscy ludzie, nie tylko piłkarze, regularnie chodzili na kontrolne badania.

– Nie zawsze występują wyraźne objawy, aby móc zdiagnozować raka. Badania krwi są ważne, a w razie wątpliwości niezbędnych informacji mogą dostarczyć markery nowotworowe. Chciałbym, żeby ta rada trafiła dalej. To niezwykle ważne i może uratować życie – podkreślił.

Bundesliga wznawia rozgrywki 22 stycznia. Pierwszym rywalem Borussii będzie Augsburg.


Getty Images
Sebastien Haller gotowy do powrotu

PO/TG

, sportbild.bild.de

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj