Co z Polakami grającymi w Rosji? FIFA planuje kontrowersyjne rozwiązanie

0
292

Po inwazji Rosji na Ukrainę wielu piłkarzy grających w lidze agresora postanowiło odejść z tamtejszych klubów. Rozwiązanie kontraktów za porozumieniem stron jest w tej sytuacji niemal niemożliwe, dlatego całą sprawą zajęła się FIFA. Organizacja miała wypracować rozwiązanie, które pozwoli zawodnikom opuścić Rosję.

Tymczasowy transfer, później powrót

Jak poinformował w poniedziałek dziennik „New York Times” FIFA wypracowała już pewne rozwiązanie, które wkrótce ma zostać ogłoszone. Dla środowiska futbolowego, a przede wszystkim samych piłkarzy, może wydawać się ono dość absurdalne.

Otóż FIFA zamierza utworzyć specjalne „tymczasowe okno transferowe” dla obcokrajowców grających w Rosji. Będą oni mogli podpisać kontrakt z dowolnym klubem, ale tylko na kilka miesięcy. 30 czerwca znów będą musieli wrócić do swoim rosyjskich pracodawców.

Takie rozwiązanie sprawy nie podoba się FIFPro, czyli związkowi zrzeszającemu profesjonalnych piłkarzy. Ten starał się, by zawodnicy mogli rozwiązać kontrakty definitywnie i bez żadnych konsekwencji. FIFA stanowczo jednak odmówiła, tłumacząc, że jest to niemożliwe ze względów prawych.

„Zagraniczni gracze mogą słusznie uznać, że nie chcą już dłużej reprezentować rosyjskiej drużyny. Powinni mieć możliwość natychmiastowego rozwiązania umowy ze swoim pracodawcą bez ponoszenia jakichkolwiek sankcji ze strony organów międzynarodowych oraz rejestracji w nowym klubie bez ograniczeń przez przepisy dotyczące okresu transferowego” – czytamy w liście FIFPro.

Brak zdecydowanej reakcji FIFA nikogo dziwić już jednak nie może. Wyraźnie widać, że władze tej organizacji robią wszystko, by nie karać Rosjan.Wciąż nie mamy jasnej deklaracji w sprawie barażowego meczu eliminacji mistrzostw świata z Polską. Pomimo nacisku innych europejskich federacji oraz środowiska piłkarskiego, FIFA wciąż nie zdecydowała się ukarać Rosjan walkowerem.

Czterech reprezentantów Polski na zakręcie

W rosyjskiej ekstraklasie występuje czterech reprezentantów Polski: Grzegorz Krychowiak (FK Krasnodar), Maciej Rybus (Lokomotiw Moskwa), Sebastian Szymański (Dinamo Moskwa) oraz Rafał Augustyniak (Ural Jekatyrenburg).

Dotychczas najbardziej zdecydowaną chęć odejścia wyraził Krychowiak.Pomocnik Biało-Czerwonych, który jest jednym z liderów tego zespołu, miał również nakłaniać innych obcokrajowców do rozwiązania kontraktów z Krasnodarem.


Getty Images
Grzegorz Krychowiak chce odejść z Krasnodaru

Skrz/po

, New York Times

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj