FIFA zawiesza kontrakty w Rosji i Ukrainie

0
298

Wszyscy będą mogli być zarejestrowani w nowej federacji i klubie poza okresem umożliwiającym dokonywanie transferów, ale tylko do 7 kwietnia. Jednocześnie ustalono, że w celu ochrony integralności rozgrywek każdy klub będzie mógł pozyskać maksymalnie dwóch piłkarzy korzystających z zawieszenia dotychczasowej umowy.

FIFA w porozumieniu z UEFA

W przypadku Rosji nowe przepisy zawierają jednak zastrzeżenie, że kontrakty zostaną zawieszone najpóźniej 10 marca, o ile wcześniej strony nie osiągną porozumienia w tej kwestii bądź nie przedstawią innych ustaleń.

Odnośnie Ukrainy zaznaczono, że przepis ten pozwoli zagranicznym zawodnikom i szkoleniowcom „pracować i otrzymywać wynagrodzenie”, ale jednocześnie „chroni ukraińskie kluby”, których działalność jest na razie niemożliwa.

Jak przekazano w komunikacie, FIFA przyjmuje tymczasowe zasady zatrudnienia i rejestracji piłkarzy, aby rozwiązać kilka problemów związanych z wojną w Ukrainie.

„Po eskalacji rosyjskiej inwazji na Ukrainę, która doprowadziła do trwającego i niepokojącego kryzysu humanitarnego, Biuro Rady FIFA podjęło decyzję – w porozumieniu z UEFA i po konsultacjach z różnymi zainteresowanymi stronami – o czasowej zmianie regulaminu dot. statusu i transferów piłkarzy w celu zapewnienia wykładni prawnej i przejrzystości w wielu kwestiach” – napisano.

Stosowny załącznik został zatytułowany „Przejściowe zasady dotyczące wyjątkowej sytuacji wynikającej z wojny w Ukrainie”.

Uregulowano również przepisy dotyczące małoletnich graczy uciekających z Ukrainy. Będą oni traktowani przez FIFA jako nieletni uchodźcy, dzięki czemu uzyskają dostęp do rynku transferowego, zwykle zamkniętego dla osób poniżej 18. roku życia.

FIFA zaznaczyła też, że „ponownie potępia użycie siły przez Rosję na Ukrainie” i wezwała „do szybkiego zaprzestania działań wojennych”.

Wzywali do rozwiązania kontraktów

Wcześniej ws. kontraktów zagranicznych piłkarzy w FIFA interweniowały międzynarodowy związek zawodowy piłkarzy (FIFPro) i organizacja World Leagues Forum (WLF). Obie wzywały do wydania przepisu o swobodnej możliwości rozwiązania kontraktów zagranicznych piłkarzy w Rosji i na Ukrainie.

W poprzednim tygodniu z rosyjskich klubów odeszło m.in. dwóch niemieckich trenerów – Daniel Farke z FK Krasnodar po zaledwie siedmiu tygodniach pracy oraz Markus Gisdol z Lokomotiwu Moskwa. W Krasnodarze kilku zagranicznym piłkarzom zawieszono kontrakty i umożliwiono trenowanie poza drużyną, ale w tym gronie nie było Grzegorza Krychowiaka. Poza nim w klubach rosyjskiej ekstraklasy z Polaków występują: Sebastian Szymański (Dynamo Moskwa), Maciej Rybus (Lokomotiw) i Rafał Augustyniak (Ural Jekaterynburg).

Z kolei 27 lutego z Ukrainy został ewakuowany zawodnik Dynama Kijów Tomasz Kędziora, który obecnie trenuje ze swoim byłym klubem – Lechem Poznań.

Rozgrywki ligowe w Ukrainie po wybuchu wojny zostały bezterminowo zawieszone, a w Rosji trwają. Kluby i reprezentacje tego kraju zostały jednak tymczasowo wykluczone z wszelkiej rywalizacji pod egidą FIFA i UEFA.

dasz/po

PAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj