Irański piłkarz aresztowany w ojczyźnie

0
38

Zatrzymanie Ghafouriego ma związek z ogólnokrajowymi protestami, które wybuchły w Iranie we wrześniu po śmierci Mahsy Amini. 22-letnia kobieta została aresztowana z powodu nieodpowiedniego nakrycia głowy, a następnie w niejasnych okolicznościach zapadła w śpiączkę i zmarła w szpitalu.

Nadszarpnięta reputacja kadry

Demonstracje są krwawo tłumione przez irańskie władze. Mimo ogromnego ryzyka protesty nie ustają, a działania reżimu potępiło też wiele znanych osobistości w tym kraju. Na symboliczny gest zdecydował się m.in. Ghafouri. Doświadczony piłkarz pochodzący z zamieszkałego przez Kurdów miasta Sanandaj opublikował na Instagramie swoje zdjęcie w tradycyjnym stroju z tego regionu.

Irańskie siły bezpieczeństwa uznały to za szerzenie propagandy przeciwko islamskiej republice. Jak przekazała agencja informacyjna Fars, 35-letni piłkarz został zatrzymany po treningu swojej drużyny Foolad FC. Zarzucono mu również zszarganie reputacji drużyny narodowej. Ghafouri rozegrał 26 oficjalnych meczów w reprezentacji Iranu. Po raz ostatni wystąpił w kadrze w 2019 roku.

Piłkarze nie zaśpiewali hymnu w Katarze

Aresztowanie byłego zawodnika drużyny narodowej wzbudza kontrowersje, wzbudziło jeszcze większe zainteresowanie mediów na świecie po wydarzeniach na tegorocznym mundialu w Katarze.

Przed meczem pierwszej kolejki fazy grupowej z Anglią reprezentanci Iranu nie zaśpiewali hymnu, co powszechnie uznano wyraz solidarności z rodakami protestującymi w ojczyźnie przeciwko politycznemu reżimowi.


Getty Images
Piłkarze Iranu przed meczem z Anglią

Irańska telewizja przerwała transmisję na czas hymnu, który starała się zagłuszyć część kibiców zgromadzonych na Khalifa International Stadium. Na trybunach widać było sympatyków irańskiego zespołu z tablicami przedstawiającymi hasła popierające wolność i prawa kobiet.

Według ostatnich danych agencji HRANA, w protestach w Iranie życie straciło już 410 osób, w tym 58 niepełnoletnich, a ponad 17 tysięcy aresztowano. Zginęło też ponad 50 funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa.

jac/TG

, tvn24.pl, lemonde.fr, PAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj