Irański piłkarz z wyrokiem 16 lat więzienia, trzy inne osoby skazane na śmierć

0
62

O 26-letnim byłym już piłkarzu drugoligowego Iranjavan FC głośno zrobiło się w połowie grudnia, kiedy Międzynarodowa Federacja Związków Zawodowych Piłkarzy (FIFPRO) oraz media na Bliskim Wschodzie alarmowały, że Nasr-Azadaniemu grozi wyrok śmierci.

Do tak skrajnego rozwiązania nie doszło. Według agencji informacyjnej Tasnim, która jest powiązana z Korpusem Strażników Rewolucji Islamskiej, w trakcie poniedziałkowego procesu piłkarz został uznany winnym “wrogości wobec Boga” w związku z zabójstwem trzech funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa podczas protestów po śmierci Mahsy Amini w mieście Isfahan 16 listopada.

Lokalne media sugerują, że jego przyznanie się do winy zostało wymuszone, a jego rodzinie nakazano milczenie. Trzech innych protestujących skazano w tym samym procesie na śmierć. Orzeczenia mają charakter wstępny, a skazani mają prawo odwołania do Sądu Najwyższego.

Wsparcie byłych reprezentantów

Nasr-Azadani jest w swoim kraju rozpoznawalny. Występował w reprezentacji młodzieżowej, przez lata był graczem popularnego w kraju zespołu Tratcor Sazi Tebriz. O jego uwolnienie apelowali między innymi byli reprezentanci kraju – Ali Karimi i Mehdi Mahdavikia.

Do protestów w kraju i ogólnego niezadowolenia irańskiego społeczeństwa odnieśli się podczas tegorocznego mundialu obecni reprezentanci. Podczas meczu otwarcia przeciwko Anglikom nie zaśpiewali hymnu. Wcześniej, ustami swojego kapitana, zapewnili, że w Katarze grają dla swoich rodaków.

Śmierć 22-latki, protesty i pierwsze egzekucje

Protesty w Iranie rozpoczęły się w połowie września po śmierci 22-letniej Kurdyjki Mahsy Amini, aresztowanej przez policję obyczajową z powodu “nieodpowiedniego nakrycia głowy”. Po zatrzymaniu kobieta w niejasnych okolicznościach zapadła w śpiączkę i zmarła w szpitalu. Oficjalnie przyczyną zgonu była nagła niewydolność serca, jednak świadkowie mieli widzieć, jak funkcjonariusze uderzali Amini m.in. w głowę.

Według danych przedstawionych przez walczącą o prawa człowieka organizację Human Rights Activists w antyrządowych protestach zginęło już ponad 500 osób, w tym 69 dzieci. Aresztowano ponad 18,5 tysiąca uczestników demonstracji.


Getty Images
Amir Nasr-Azadani skazany na 16 lat więzienia

pqv/TG

, newssky.com, tvn24.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj