Kibice Manchesteru United już zacierają ręce. Zarząd rozważa sprzedaż klubu

0
24

„Rada dyrektorów (zarząd) rozpoczyna proces poszukiwania strategicznych alternatyw dla klubu. Proces ten ma na celu przyspieszenie przyszłego rozwoju klubu” – napisano we wtorek wieczorem w komunikacie na stronie Manchesteru United.

„Rozważona zostanie każda opcja”

Informacja pojawiła się kilka godzin po tym, jak rozwiązana została umowa z jedną z największych legend zespołu Cristiano Ronaldo, który nieco ponad tydzień temu udzielił głośnego wywiadu Piersowi Morganowi. Skrytykował w nim trenerów, młodych zawodników oraz władze Czerwonych Diabłów. 

– Odkąd odszedł stąd sir Alex Ferguson (w 2013 roku – red.), nic się nie zmieniło. Postęp był zerowy, nawet jeśli chodzi o basen, jacuzzi czy siłownię. Zatrzymali się w czasie, co bardzo mnie zaskoczyło – grzmiał pięciokrotny zdobywca Złotej Piłki.

Wiadomość o możliwej zmianie właścicieli klubu z pewnością bardziej ucieszyła kibiców MU, którzy wielokrotnie dawali upust swojej frustracji obecnymi władzami – podczas meczów Premier League regularnie wywieszają na Old Trafford hasła: „Glazer’s out”, były też protesty (w maju 2021 doprowadziły do przełożenia ligowego meczu z Liverpoolem), w których domagali się zmian.


Getty Images
Czy wkrótce spełnią się marzenia kibiców Manchesteru United?

Bracia Avram i Joel Glazer przejęli klub w 2005 roku za 790 milionów funtów. W komunikacie informują, że „w ramach procesu zarząd rozważy wszystkie strategiczne alternatywy, w tym nową inwestycję w klub, jego sprzedaż lub inne operacje, mające na celu wzmocnienie klubu, przebudowę stadionu i jego infrastruktury oraz rozszerzenie działalności komercyjnej klubu na skalę globalną. Rozważona zostanie każda opcja”.

– Chcemy upewnić się, że dobrze służymy naszym fanom, oraz że Manchester United zmaksymalizuje znacząco możliwości rozwoju dzisiaj, jak i w przyszłości. W trakcie tego procesu będziemy w pełni kierować się najlepszym interesem naszych fanów, akcjonariuszy oraz interesariuszy – podkreślają, cytowani na stronie United dyrektorzy Avram i Joel Glazer.

W komunikacie dodano też, że „nie ma pewności, czy przeprowadzana analiza doprowadzi do jakiejkolwiek transakcji”.

Ponad miliard na transfery i tylko dwa trofea

Sky Sports twierdzi, że akcje Manchesteru United na Nowojorskiej Giełdzie Papierów Wartościowych są warte około 2,15 miliarda dolarów.

Według fachowego serwisu „Transfermarkt”, pod rządami Glazerów United wydało na transfery 1,36 miliarda euro. Więcej w tym czasie na nowych piłkarzy płacił jedynie rywal zza miedzy, czyli Manchester City. Tyle że w Teatrze Marzeń gigantyczne kwoty nie przełożyły się na sukcesy.

W Premier League zespół nie zdobył tytułu od 2013 roku, a w ostatnich latach wygrał jedynie Ligę Europy i Pucharu Ligi Angielskiej w 2017 roku.


Getty Images
Joel i Avram Glazer zastanawiają się nad sprzedażą MU

lukl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj