Kubacki był o włos od zwycięstwa. Wiatr nie pozwolił, zabrakło 1,1 pkt

0
115

RELACJA NA ŻYWO Z NIEDZIELNEGO KONKURSU W ZAKOPANEM W

Niedziela okazała się nerwowa dla organizatorów zawodów z Zakopanem. Od samego rana prędkość wiatru była bardzo duża (21 m/s, 75,6 km/h). Później podmuchy nieco zelżały, ale i tak trzeba było odwołać serię próbną zawodów.

Problemy z wiatrem w Zakopanem

Puchar Świata w skokach narciarskich na żywo w Eurosporcie i Eurosporcie Extra w Playerze

Dalsze prognozy także nie napawały optymizmem. Wiatr miał nadal być porywisty, a do tego przewidywano opady deszczu lub deszczu ze śniegiem.

Według programu zawodów rywalizacja indywidualna miała rozpocząć się o godzinie 16. Organizatorzy Pucharu Świata w Zakopanem długo zwlekali z decyzją o przeprowadzeniu konkursu. Posiedzenie komisji sędziowskiej zaplanowano pierwotnie na godzinę 14.30. Później podjęcie decyzji przesunięto na 15.15. Ostatecznie zdecydowano, że konkurs ruszy planowo.

– Widzimy szansę na skakanie – tłumaczył dyrektor zawodów PŚ Sandro Pertile. – Wiatr się zmienił. To będzie trochę wyzwanie dla jury i zawodników. Jeśli będzie potrzeba, to obniżymy rozbieg. Najważniejsze jest bezpieczeństwo zawodników. Z tego powodu może będziemy musieli trochę czekać, ale postaramy się wystartować o czasie – wyjaśniał włoski działacz w rozmowie z Eurosportem.


Wideo: Eurosport
Sandro Pertile o sytuacji pogodowej przed konkursem w Zakopanem

Dobre skoki Polaków

Skoczkowie ruszali z 16. belki startowej. Warunki nie były równe dla wszystkich. Jako pierwszy z Polaków w zawodach zaprezentował się Jan Habdas. 19-latek spisał się bardzo dobrze. Wiatr mu nie przeszkodził i skoczył 129 metrów. Po pierwszej serii był na wysokim, czternastym miejscu.


Wideo: Eurosport
Skok Habdasa z 1. serii konkursu w Zakopanem

Dobrze z warunkami atmosferycznymi trafił też Aleksander Zniszczoł. Polak wylądował na 125 metrze. W tym momencie dwóch Biało-Czerwonych było na czele. Jak się później okazało, on także zapewnił sobie awans do serii finałowej.


Wideo: Eurosport
Skok Zniszczoła z 1. serii konkursu w Zakopanem

Upadek Prevca

Z Wielką Krokwią nie poradził sobie Domen Prevc. Słoweniec co prawda poleciał 130 metrów, ale nie ustał przy lądowaniu i z impetem uderzył w zeskok. Na szczęście nic mu się nie stało.


Wideo: Eurosport
Skok Domena Prevca z 1. serii konkursu w Zakopanem

Wkrótce potem, zgodnie z zapowiedziami, zaczął padać deszcz ze śniegiem. Wiatr był zmienny i czasami trzeba było czekać, aż się uspokoi. Na takie warunki trafił Paweł Wąsek. Jego skok nie był daleki – 118 metrów, ale miał do tego 11 punktów rekompensaty za wiatr. Dzięki temu także mógł cieszyć się z awansu.


Wideo: Eurosport
Skok Wąska z 1. serii konkursu w Zakopanem

Problemy Stocha i Żyły

Kamil Stoch skakał w bardzo niekorzystnych warunkach. Z mocnym wiatrem w plecy osiągnął 126,5 metra. Miał bardzo dużą rekompensatę – 15,7 pkt i była to jakaś pociecha. Nieco poddenerwowany Stoch zajmował po pierwszej serii szóste miejsce.


Wideo: Eurosport
Skok Stocha z 1. serii konkursu w Zakopanem

Piotr Żyła także musiał startować w bardzo kiepskich warunkach. W jego przypadku to przełożyło się na fatalny skok. Zawodnik z Wisły osiągnął tylko 111,5 metra, do tego miał słabiutkie noty za styl. Po raz pierwszy w tym sezonie nie wszedł do finału (dotąd zawsze był też w dziesiątce). Wielka szkoda, że akurat w Zakopanem.


Wideo: Eurosport
Skok Żyły z 1. serii konkursu w Zakopanem

Kapitalny skok Kubackiego

Kubacki, jak wielu zawodników przed nim, przez 60 sekund nie doczekał się na ruszenie z belki, bo wiatr był zbyt silny i zmienny. Lider Pucharu Świata zupełnie się tym jednak nie przejął. Kubacki huknął 137,5 metra, miał doskonałe oceny za styl, a do tego aż 10 pkt rekompensaty! Jego łączna nota 149,5 metra robiła wielkie wrażenie.

Kubacki po pierwszej serii pewnie prowadził, a nad kolejnym Janem Hoerlem z Austrii miał 8,7 pkt przewagi. Trzeci był Norweg Marius Lindvik.


Eurosport
Wyniki 1. serii konkursu w Zakopanem

Serię finałową rozpoczynał Wąsek, który skoczył 114 metrów i miał ponad 13 pkt rekompensaty. Chwilę później zaprezentował się Zniszczoł. On z kolei osiągnął odległość 129 metrów, a przy tym sędziowie odjęli mu 12,6 pkt za wiatr. To pokazywało, jak zmienne warunki były dla poszczególnych zawodników.


Wideo: Eurosport
Skok Wąska z 2. serii konkursu w Zakopanem

Wideo: Eurosport
Skok Zniszczoła z 2. serii konkursu w Zakopanem

Na dobry wynik na pewno liczył Habdas. Młody Polak skoczył 123 metry i nie wyglądał na szczególnie zadowolonego. Nie miał się jednak czym smucić, bo w końcu wywalczył pierwsze punkty Pucharu Świata w karierze.


Wideo: Eurosport
Skok Habdasa z 2. serii konkursu w Zakopanem

Stoch ponownie miał jedne z najgorszych warunków ze wszystkich skoczków. Nasz mistrz ze swoim pechem uzyskał 124 metry. 18 punktów dodane za wiatr były marną pociechą. Podłamany Stoch tylko bezradnie machnął rękami.


Wideo: Eurosport
Skok Stocha z 2. serii konkursu w Zakopanem

W finale wiatr nie pozwolił wygrać Kubackiemu. Polak skakał w fatalnych warunkach i uzyskał tylko 124 metry. Z Granerudem przegrał o 1,1 pkt. Wielka szkoda.

Nie zmienia to faktu, że Biało-Czerwoni spisali się doskonale przez weekend w Zakopanem. Przypomnijmy, że w sobotę Kubacki, Stoch, Żyła i Wąsek po znakomitych skokach zaledwie o jeden punkt ulegli Austrii w pierwszym w sezonie konkursie drużynowym.

# Zawodnik Punkty
1. Dawid Kubacki (Polska) 930
2. Anże Lanisek (Słowenia) 822
3. Halvor Egner Granerud (Norwegia) 796
4. Stefan Kraft (Austria) 593
5. Piotr Żyła (Polska) 549
6. Manuel Fettner (Austria) 407
7. Michael Hayboeck (Austria) 303
8. Karl Geiger (Niemcy) 276
9. Kamil Stoch (Polska) 265
10. Jan Hoerl (Austria) 255
25. Paweł Wąsek (Polska) 116
45. Tomasz Pilch (Polska) 8
49. Stefan Hula (Polska) 4
55. Aleksander Zniszczoł (Polska) 2

dasz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj