Lekkoatletyka. Halowe mistrzostwa świata 2026 w Toruniu

0
73

– Z satysfakcją przyjąłem informację o przyznaniu Polsce kolejnej wielkiej imprezy lekkoatletycznej – powiedział po ogłoszeniu decyzji rady World Athletics prezes Polskiego Związki Lekkiej Atletyki Henryk Olszewski.

– W marcu 2026 roku do naszego kraju ponownie przyjadą setki zawodników, trenerów czy kibiców z całego świata. To wielkie wyzwanie organizacyjne, aczkolwiek jestem przekonany, że Kujawy i Pomorze wzorowo wywiążą się z postawionego celu i w Arenie Toruń zorganizują najlepsze w historii halowe mistrzostwa świata – dodał szef PZLA.

Poprzednia impreza była sukcesem

Olszewski przypomniał, że Polska już drugi raz w swojej historii będzie gospodarzem imprezy tej rangi.

– Wszyscy pamiętamy, jakim sukcesem sportowym i organizacyjnym zakończyły się halowe mistrzostwa świata w Sopocie w 2014 roku. Zdobyliśmy wtedy trzy medale, a ze złota cieszyła się Kamila Lićwinko. Co ciekawe, była pierwszą polską lekkoatletką, która triumfowała w imprezie tej rangi. Myślę, że w roku 2026 o złoto będą mogły postarać się kolejne nasze zawodniczki. Mam na myśli Adriannę Sułek oraz Pię Skrzyszowską – przyznał prezes federacji.

Szef polskiej lekkoatletyki przypomniał również, że bieżnia używana podczas mistrzostw w 2014 roku nadal świetnie spisuje się w Arenie Toruń i pozwala na uzyskiwanie rekordowych wyników.

– Chwilę po zakończeniu mistrzostw świata w marcu 2014 roku bieżnia z Ergo Areny została przetransportowana do Torunia, gdzie po dziś dzień z powodzeniem służy lekkoatletom. Dwa lata temu rozegrano na niej halowe mistrzostwa Europy, rokrocznie jest miejscem zmagań podczas mistrzostw Polski oraz prestiżowego mityngu Orlen Copernicus Cup. Padło tutaj wiele świetnych wyników, rekordów Polski, Europy oraz świata – wyliczał Olszewski.


Wideo: Eurosport
Tokio. Lekkoatletyka: bieg Adrianny Sułek na 800 m do siedmioboju

Sułek medalową nadzieją organizatorów

Informację o przyznaniu Polsce kolejnej wielkiej imprezy sportowej z radością przyjął też były halowy mistrz świata w siedmioboju, a dziś wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Sebastian Chmara.

– Mnie w tej decyzji cieszy najbardziej to, że w specjalności, w której odnosiłem sukcesy, wieloboju, Polska i właśnie region-gospodarz, czyli Kujawy i Pomorze będą miały wielką medalową nadzieję. Oczywiście mam na myśli Adriannę Sułek, która z pewnością będzie znakomitą ambasadorką tych mistrzostw – mówi pochodzący z kujawsko-pomorskiego Chmara.

macz/TG

, PZLA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj