MKOl w sprawie Rosjan i Białorusinów

0
313

Podkreślając, że wielu sportowców z Ukrainy nie może uczestniczyć w rywalizacji z powodu ataku wojsk rosyjskich na ich kraj, Komitet Wykonawczy MKOl „zaleca międzynarodowym federacjom sportowym i organizatorom wydarzeń sportowych, aby nie zapraszali ani nie zezwalali na udział rosyjskich i białoruskich sportowców oraz działaczy reprezentacji w międzynarodowych zawodach” – napisano w komunikacie.

MKOl w sprawie Rosji i Białorusi

Międzynarodowy Komitet Olimpijski oznajmił, że podjął taką decyzję „w celu ochrony integralności światowych zawodów sportowych i bezpieczeństwa wszystkich uczestników”.

„Obywatele Rosji czy Białorusi, czy to indywidualnie, czy drużynowo, powinni być akceptowani wyłącznie jako neutralni sportowcy lub neutralne drużyny. Nie należy eksponować symboli narodowych, kolorów, flag ani hymnów” – dodano w oświadczeniu.

Ponadto MKOl poinformował też, że podjął decyzję o odebraniu Orderu Olimpijskiego wszystkim osobom, które obecnie pełnią ważne funkcje w rządzie Federacji Rosyjskiej, w tym prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi.

MKOl stwierdził, że uczynił to w oparciu o „wyjątkowe okoliczności obecnej sytuacji i biorąc pod uwagę niezwykle poważne naruszenie rozejmu olimpijskiego, a także inne naruszenia Karty Olimpijskiej przez rosyjski rząd w przeszłości”.


Getty Images
MKOl wydał zalecenie

dasz

reuters, PAP,

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj