Pierwszy kraj odpowiedział na apel prezydenta FIFA. Stadion narodowy ma nosić imię Pelego

0
62

Pele, powszechnie uważany za jednego z najlepszych zawodników w historii, zmarł w czwartek 29 grudnia 2022 roku w Sao Paulo w wieku 82 lat.

Śmierć 92-krotnego reprezentanta Brazylii wywołała ogromne poruszenie, a trzykrotnego mistrza świata za pośrednictwem mediów społecznościowych żegnali zarówno piłkarze, przedstawiciele poszczególnych klubów, jak i organizacji piłkarskich.

Pierwszy odzew na apel Infantino

Podczas nabożeństwa żałobnego do całego środowiska piłkarskiego zwrócił się prezydent FIFA Gianni Infantino. Apelował wtedy, by w każdym kraju na świecie jednemu stadionowi nadać imię Pelego.

Na pierwszy odzew nie trzeba było długo czekać. W czwartkowy poranek premier Republiki Zielonego Przylądka poinformował, że imię Pelego ma nosić stadion narodowy w tym kraju.

“W hołdzie i uznaniu dla tej wielkiej postaci wyrażam zamiar nazwania naszego stadionu narodowego ‘Pele Stadium’. Jak sądzę, inicjatywę podejmie kilka innych krajów świata” – napisał Ulisses Correira e Silva na Facebooku, podkreślając wielkie znaczenie, jakie miała postać Pelego dla krajów portugalskojęzycznych.


Getty Images
Gianni Infantino chce uczcić pamięć Pelego

Nie we wszystkich krajach działanie, o które zaapelował Infantino będzie mogło zostać podjęte tak szybko. Szef piłkarskiej federacji w RPA Danny Jordaan od razu zwrócił uwagę na potencjalne problemy.

– W RPA sytuacja jest odmienna niż w przypadku wielu krajów, gdzie stadiony są własnością piłkarskich klubów. Mamy niestety problemy z prawami własności naszych aren, nad czym musimy popracować. U nas ich właścicielami są przeróżne podmioty. Część stadionów generuje dochód dzięki swoim nazwom handlowym – podkreślił.


Wideo: Reuters
Brazylia żegna Pelego

pqv

, bbc.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj