Polak znokautował na treningach w Zakopanem

0
56

Skoki narciarskie Zakopane 2023. Śledź relację z kwalifikacji

– W Zakopanem wszystko dzieje się bardzo szybko. Jest bardzo stromy i szybki rozbieg, duża kompresja na progu, a do tego trzeba się szybko odbić, bo próg jest też bardzo krótki – mówił trener polskich skoczków Thomas Thurnbichler przed pucharowymi zmaganiami na Wielkiej Krokwi.

– Wszyscy musimy się przystosować do tych okoliczności. Tym bardziej, że startujemy tutaj po Bischofshofen, gdzie jest zupełnie inna charakterystyka. Tam jest znacznie łagodniejszy i dłuższy rozbieg – tłumaczył różnice względem poprzedniego konkursu.

Pierwszy trening dla Kubackiego

W piątek skoczkowie narciarscy mieli okazję przekonać się o tych różnicach. Przed zaplanowanymi na godz. 18 kwalifikacjami do niedzielnego konkursu indywidualnego, 52 zawodników oddało skoki treningowe.

Uwaga polskich kibiców była skupiona przede wszystkim na wynikach Kubackiego, który w niedzielę będzie walczył o utrzymanie lub powiększenie przewagi nad rywalami w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

Puchar Świata w skokach narciarskich na żywo w Eurosporcie i w Eurosporcie Extra w Playerze


Wideo: Eurosport
Kubacki po dekoracjach na zakończenie Turnieju Czterech Skoczni

Lider cyklu nie zawiódł nadziei rodzimych fanów. Skaczący jako ostatni w pierwszej próbie osiągnął 136 m i został sklasyfikowany na pierwszym miejscu. Halvor Egner Granerud wylądował metr bliżej.

W pierwszej serii treningowej tylko Polak i Norweg przekroczyli granicę 130 metrów. Pozostali skoczkowie lądowali znacznie bliżej.

Drugi wynik wśród Biało-Czerwonych uzyskał w pierwszej próbie Piotr Żyła, sklasyfikowany po skoku na odległość 123 m na 9. miejscu. Zmagający się w ostatnich dniach z infekcją Kamil Stoch był 17. (118 m), 21. miejsce zajął Aleksander Zniszczoł (117 m), 32. był Paweł Wąsek (119,5 m), a Jan Habdas 38. (115 m).


Wideo: Eurosport
Thomas Thurnbichler przed konkursami w Zakopanem

Dalekie skoki na drugim treningu

Druga sesja treningowa przyniosła dłuższe skoki w wykonaniu większości zawodników. Wellinger, który w pierwszej próbie uzyskał trzeci wynik (126,5 m), w drugim skoku poszybował ponad 10 metrów dalej (137 m).

Granerud do skoku w drugiej próbie przystąpił z obniżonego rozbiegu, osiągając mimo to 134 m. Bonifikata za obniżenie belki startowej dała mu jednak prowadzenie.

Nie na długo. 137,5 Kubackiego potwierdziło dominację polskiego skoczka w Zakopanem

Lepiej niż w pierwszej serii spisała się też większość Biało-Czerwonych. Żyła poprawił wynik z pierwszej próby o dziewięć metrów (132 m) i ukończył drugi trening na 6. miejscu. Swoją pozycję poprawił też Wąsek (120 m w drugim skoku). Dalej skoczyli również Zniszczoł (122,5 m) i Habdas (119 m).

Z drugiego skoku na treningu zrezygnował Stoch, oszczędzający siły na kwalifikacje.

 

# Zawodnik Punkty
1. Dawid Kubacki (Polska) 930
2. Anże Lanisek (Słowenia) 822
3. Halvor Egner Granerud (Norwegia) 796
4. Stefan Kraft (Austria) 593
5. Piotr Żyła (Polska) 549
6. Manuel Fettner (Austria) 407
7. Michael Hayboeck (Austria) 303
8. Karl Geiger (Niemcy) 276
9. Kamil Stoch (Polska) 265
10. Jan Hoerl (Austria) 255
25. Paweł Wąsek (Polska) 116
45. Tomasz Pilch (Polska) 8
49. Stefan Hula (Polska) 4
55. Aleksander Zniszczoł (Polska) 2

macz/TG

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj