Polska poluje na dużą imprezę. “Popatrzmy nawet na Katar”

0
67

Komitet Wykonawczy UEFA podejmie decyzję 2 kwietnia. Oprócz Polski swój akces zgłosiły Francja, Szwajcaria oraz wspólnie Dania, Finlandia, Norwegia i Szwecja.

– Rywalizacja jest trudna. Byłoby mi bardzo miło, gdybyśmy zwyciężyli. Piłka kobieca się rozpędza, jest coraz bardziej popularna. Finał ubiegłorocznych ME, przesuniętych o rok z powodu pandemii, na Wembley oglądał komplet widzów, ponad 87 tysięcy – zwrócił uwagę Boniek.

– Ale piłka nożna kobiet nie może rozwijać się tylko w 5-10 krajach Europy, lecz we wszystkich. Polska byłaby idealnym miejscem do zorganizowania ME, u nas futbol kobiecy też się rozwija – podkreślił był prezes PZPN.

“W jednym kraju panuje inna atmosfera”

Boniek będzie wykluczony z głosowania, albowiem nie mogą brać w nim udziału przedstawiciele krajów-kandydatów. Decyzja należy zatem do 14 członków z 18 osobowego grona. Co jest największym atutem Polski?

– Wszystkie kraje mają swojej atuty, ale też jakieś wady. Jeżeli chodzi o nas, uważam, że organizacja mistrzostw w jednym państwie jest lepsza niż rozłożona na kilka krajów. W jednym panuje zupełnie inna atmosfera. Cały kraj żyje taką imprezą, wszystko jest bardziej scentralizowane – tłumaczy.

– Popatrzmy nawet na Katar – mimo wielu kontrowersji towarzyszącym mundialowi widzieliśmy, że impreza w jednym kraju jest inna niż w wielu państwach. Nie można też patrzeć wyłącznie przez pryzmat dokonań w futbolu potencjalnych gospodarzy imprez – dodał Boniek.

Nie bez znaczenia jest fakt, że Polska to sprawdzony rynek, który nigdy nie zawiódł przy organizacji większej imprezy.

– W ostatnich kilku latach byliśmy wśród państw organizujących najwięcej imprez w Europie. Mieliśmy m.in. MŚ do lat 20, ME do lat 21, dwukrotnie finał Ligi Europy. Liczę, że moi koledzy z Komitetu Wykonawczego UEFA, po zapoznaniu się ze wszystkimi argumentami za i przeciw, zagłosują właśnie na Polskę – powiedział Boniek.


Newspix
Ewa Pajor (w środku) to jedna z największych gwiazd kobiecego futbolu

PO

PAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj