Polski jacht weźmie udział w trzech z siedmiu etapów regat The Ocean Race

0
68

Relacje z The Ocean Race oglądaj w Eurosporcie i w Eurosporcie Extra w Playerze

Na starcie The Ocean Race staną dwie klasy jachtów – IMOCA 60 i VO65. Dookoła świata popłyną mniejsze jednostki o długości 60 stóp (18,3 metra), które debiutują w tej imprezie – jest ich pięć, a mieszana załoga składa się z czterech bądź pięciu żeglarzy.

Ta rywalizacja podzielona jest na siedem odcinków – pierwszy wiedzie z Alicante do Mindelo na Wyspach Zielonego Przylądka, a kolejne do Kapsztadu w RPA, Itajai w Brazylii, Newport w Stanach Zjednoczonych, Aarhus w Danii, Hadze w Holandii, natomiast metę wyznaczono we włoskiej Genui.

Polski jacht na trzech etapach

Sześć łódek klasy VO65 (65 stóp długości, czyli 20 m), w tym reprezentujący Polskę WindWhisper, ścigać się będzie na trzech najkrótszych etapach – inauguracyjnym oraz dwóch ostatnich, które powinny odbyć się w czerwcu. W skład mieszanej załogi musi wchodzić co najmniej siedem osób.

Rywalami Biało-Czerwonych w The Ocean Race VO65 Sprint Cup będą portugalski jacht Mirpuri, holenderski Team JAJO, meksykański Viva Mexico, litewski Ambersail 2 oraz austriacko-włoski zespół Austrian Ocean Racing powered by Team Genova.

Najmłodsza jednostka w stawce

WindWhisper został zbudowany w 2016 roku i jest najmłodszy z ośmiu istniejących jednostek tej klasy na świecie. Są one stworzone do szybkiego pływania, wykonane w całości z włókna węglowego, co równocześnie gwarantuje wytrzymałość i lekkość. W poprzedniej edycji regat (2017-2018) reprezentował barwy holenderskiego Team AkzoNobel i prowadzony przez dwukrotnego zdobywcę Pucharu Ameryki Simeona Tienponta zajął czwarte miejsce. Przed najbliższym wyścigiem jacht przeszedł generalny remont.


Wideo: Eurosport
The Ocean Race 2022-23 – skipperzy jachtów gotowi do regat

Skipperem polskiej jednostki jest Pablo Arrarte. 42-letni Hiszpan to doświadczony regatowiec. Doskonale zna specyfikę The Ocean Race, bo w dwóch poprzednich edycjach zajmował drugie lokaty, reprezentując holenderski Team Burnel (2014-2015) oraz hiszpańską Mapfre (2017-2018).

W załodze znalazło się też pięcioro młodych polskich żeglarzy – 24-letnia Magdalena Kwaśna (w 2021 roku ścigała się na igrzyskach w Tokio w klasie ILCA 6), bracia Kacper (20 lat) i Mateusz (17) Gwóźdź, li18-letni Szymon Cierzan oraz 21-letni Stanisław Bajerski.

W liczącej 12 osób ekipie są ponadto żeglarze z Wielkiej Brytanii, Papui Nowej Gwinei, Norwegii i Holandii.


Wideo: Eurosport
Trasa regat The Ocean Race 2022-23

14. edycja słynnych regat

The Ocean Race to jeden z najbardziej znanych etapowych wyścigów oceanicznych. Rozgrywany jest co trzy-cztery lata. Pierwsza edycja odbyła się w 1973 roku pod nazwą Whitbread Round the World Race, a za organizację odpowiadała Królewska Marynarka Wojenna Wielkiej Brytanii. W latach 2001-2018 regaty nazywały się Volvo Ocean Race.

Najbliższa odsłona będzie czternastą w historii. Pierwotnie planowano ją w 2021 roku, jednak ze względów pandemicznych to wydarzenie trzeba było przełożyć.

Po 50 latach od premierowej edycji w regatach ponownie weźmie udział jacht płynący pod biało-czerwoną banderą. W 1973 roku w wyścigu, ale w klasycznym, czyli dookoła świata, rywalizowały dwie polskie jednostki – Copernicus pod dowództwem Zygfryda Perlickiego i Otago, którym kierował Zdzisław Pieńkawa. Zajęły one odpowiednio 11. i 14. miejsce.

Relacje z The Ocean Race w Eurosporcie i w Eurosporcie Extra w Playerze


Wideo: Eurosport
Załoga polskiego jachtu „WindWhisper” wystartowała w wyścigu The Ocean Race

macz

, PAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj