Prezes PZPN: reprezentacja Polski nie zamierza rozegrać meczu z Rosją

0
254

Półfinałowy mecz barażowy Rosja – Polska zaplanowano na 24 marca w Moskwie.

Cezary Kulesza: to jedyna słuszna decyzja

“Koniec ze słowami, czas na czyny! W związku z eskalacją agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, reprezentacja Polski nie zamierza rozegrać barażowego meczu z rep. Rosji. To jedyna słuszna decyzja. Prowadzimy rozmowy z federacjami Szwecji i Czech, aby przedstawić FIFA wspólne stanowisko” – napisał w mediach społecznościowych Kulesza.

Oświadczenie piłkarskich federacji Polski, Szwecji i Czech

PZPN już w czwartek zapowiedział, że nie bierze pod uwagę wyjazdu do Rosji. Wystosowano w tej sprawie oświadczenie między innymi do FIFA, wspólnie z federacjami Czech i Szwecji. Te dwa kraje zmierzą się bowiem w drugim półfinale barażowym, a ich zwycięzca miał zagrać w decydującym spotkaniu na wyjeździe z lepszym z pary Rosja – Polska.

“Federacje piłkarskie Polski, Szwecji oraz Czech kategorycznie potępiają agresję Rosji na Ukrainę. W związku z obecną sytuacją Polski Związek Piłki Nożnej (PZPN), Svenska Fotbollförbundet (SvFF) oraz Fotbalová asociace České republiky (FAČR) wyrażają zdecydowane stanowisko, że zaplanowane na 24 i 29 marca br. mecze barażowe do mistrzostw świata w Katarze nie powinny odbyć się na terenie Federacji Rosyjskiej” – napisano w oświadczeniu.

“Sygnatariusze niniejszego apelu nie biorą pod uwagę wyjazdu do Rosji i rozgrywania tam meczów piłkarskich. Militarna eskalacja, którą obserwujemy, wiąże się z poważnymi konsekwencjami oraz znaczącym obniżeniem poziomu bezpieczeństwa dla naszych reprezentacji oraz oficjalnych delegacji. W związku z tym oczekujemy niezwłocznej reakcji FIFA i UEFA oraz przedstawienia alternatywnych rozwiązań dotyczących miejsc rozegrania zbliżających się spotkań” – dodano.

“W tych okolicznościach nie wyobrażamy sobie rozgrywania meczu w Rosji” – napisał na Twitterze po opublikowaniu oświadczenia Kulesza.

Reakcja UEFA, rzecznik PZPN tłumaczy

Międzynarodowa Federacja Piłkarska w czwartek wieczorem oświadczyła, że potępia agresję Rosji na Ukrainę. Jak dodano, FIFA będzie monitorować sytuację w związku między innymi z meczami barażowymi o awans do mistrzostw świata.

W piątek Europejska Unia Piłkarska (UEFA) zdecydowała o przeniesieniu na neutralny teren meczów rosyjskich i ukraińskich drużyn narodowych oraz klubów, jednak – jak tłumaczył PAP rzecznik prasowy PZPN i team menedżer reprezentacji Jakub Kwiatkowski – decyzja nie dotyczy baraży w eliminacjach mundialu, gdyż one odbywają się pod egidą FIFA.

– Wciąż czekamy na stanowisko FIFA, która na razie nie podjęła decyzji, co nas niepokoi. Sytuacja jest bardzo poważna. Widzimy, co się dzieje za naszą wschodnią granicą i jesteśmy tym przygnębieni – mówił Kwiatkowski.

Robert Lewandowski: czas solidarności z ofiarami

W piątek wieczorem kapitan reprezentacji Polski Robert Lewandowski zapowiedział, że będzie rozmawiał z innymi kadrowiczami, by wypracować wspólne stanowisko w sprawie meczu z Rosją.

“Jako Kapitan Reprezentacji będę rozmawiał z kolegami z Drużyny w sprawie meczu z Rosją, żeby wypracować wspólne stanowisko w tej sprawie i jak najszybciej przedstawić je prezesowi PZPN” – przekazał na Twitterze napastnik Bayernu Monachium.

Podkreślił, że wszystko co piękne w sporcie jest sprzeczne z tym, co niesie ze sobą wojna. “Dla wszystkich ludzi, którzy cenią wolność i pokój to czas solidarności z ofiarami militarnej agresji na Ukrainę” – zaznaczył.

kz

, PAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj